Bydgoszcz
4C
Słonecznie
70% wilgotność
Wiatr: 6km/h S
H 6 • L 2
2C
Sob
1C
Nd
1C
Pon
1C
Wt
2C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnaleAkcja służb w armii. Zatrzymano pięć osób, w tym dwóch wojskowych z Bydgoszczy!
żandarmeria wojskowa Kujawsko-Pomorskie
16.01.2020 | 13:26

Akcja służb w armii. Zatrzymano pięć osób, w tym dwóch wojskowych z Bydgoszczy!

Do zatrzymań mężczyzn doszło we wtorek - informują śledczy.

Na zdjęciu:

Fot. Wikipedia

Pięć osób, w tym trzech wysokiej rangi oficerów Wojska Polskiego z Bydgoszczy zatrzymali funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Do zatrzymań mężczyzn doszło w miniony wtorek. W ręce agentów wpadli dwaj czynni wojskowi i jeden emerytowany oraz dwóch przedsiębiorców. Mężczyzn zatrzymano w związku ze śledztwem, które prowadzone jest w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa przez żołnierzy Wojska Polskiego, którzy pełnili służbę w Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy. Postępowanie prowadzą funkcjonariusze poznańskiej delegatury CBA pod nadzorem pionu wojskowego Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Zatrzymani to były szef szefostwa Służb Mundurowych Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy płk rez. Krzysztof B., z-ca szefa Służb Mundurowych Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy płk Paweł M. oraz szef Wydziału Materiałowego 16 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Drawsku Pomorskim mjr Arkadiusz R. Zatrzymani zostali także biznesmeni Mirosław S. i Tomasz K. – Zatrzymani odpowiedzą za zmowy przetargowe i usłyszą zarzuty korupcyjne – mówi Temistokles Brodowski z wydziału prasowego CBA i dodaje, że funkcjonariusze prowadzili postępowanie na podstawie materiałów, jakie zebrała Służba Kontrwywiadu Wojskowego. A z nich wynika, że tylko w latach 2018-2019 w ramach prowadzonych przetargów, pomiędzy żołnierzami odpowiedzialnymi za ich przeprowadzenie a osobami prowadzącymi działalność gospodarczą dochodziło do zmów przetargowych oraz przestępstw korupcyjnych.

Jaki był proceder działania? – W toku śledztwa ustalono, że płk rez. Krzysztof B. podżegał funkcjonariuszy publicznych do nieuprawnionego przekazywania informacji o planowanych i toczących się postępowaniach przetargowych oraz planowanych i prowadzonych pracach badawczo – rozwojowych, organizowanych przez jednostki organizacyjne Ministerstwa Obrony Narodowej. Ponadto Krzysztof B., dla osiągnięcia korzyści majątkowych, wszedł w porozumienie z zatrzymanym przedsiębiorcą Tomaszem K. w celu uzyskania informacji dotyczących planowanych i toczących się przetargów przez wyżej wskazane podmioty.  Tomasz K. wszedł w podobne porozumienie także z mjr. Arkadiuszem R., który z kolei przyjął od Tomasza K. korzyści majątkowe w postaci wycieczki zagranicznej oraz telefonu komórkowego. Płk Paweł M., w związku z pełnioną przez siebie funkcją publiczną, zażądał od Mirosława S. korzyści majątkowej w wysokości 200 tysięcy zł oraz przekazywał nieuprawnionej osobie informacje niejawne objęte ochroną. Mirosław S. obiecał powyższą korzyść majątkową wręczyć Pawłowi M. – informuje w komunikacie Prokuratura Krajowa.

Jak dodaje Prokuratura Krajowa, wobec zatrzymanych wojskowych skierowano wniosek do Wojskowego Sądu Garnizonowego w Poznaniu o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztu. Z kolei w stosunku do zatrzymanych przedsiębiorców zastosowano środki wolnościowe w postaci dozoru policyjnego, wpłacenia poręczenia majątkowego i zakazu opuszczania kraju.

Całą sprawę skomentował także w Programie Trzecim Polskiego Radia szef resortu obrony.

Chciałem pogratulować żołnierzom i funkcjonariuszom SKW takiej akcji przeprowadzonej, która ujawniła układ korupcyjny, jaki był na styku między żołnierzami, którzy zajmują się zamówieniami dla wojska a przedsiębiorcami

mówił w Salonie Politycznym Trójki Mariusz Błaszczak. – Liczę na to, że sąd okaże się surowy dla tych, którzy dopuścili się tego procederu. To jest ważne, żeby inni wiedzieli, że jeśli dopuszczą się tych praktyk, to zostaną ukarani – dodał w rozmowie z Beatą Michniewicz.

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści