Bydgoszcz
3C
Mżawka
81% wilgotność
Wiatr: 6km/h NNW
H 3 • L 3
4C
Pt
8C
Sob
10C
Nd
12C
Pon
12C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaAkcja Zima 2016/2017 rozpoczęta. Pierwsze pługosolarki wyjechały na bydgoskie ulice
08.11.2016 | 19:54

Akcja Zima 2016/2017 rozpoczęta. Pierwsze pługosolarki wyjechały na bydgoskie ulice

Na zimowe utrzymanie dróg w Bydgoszczy przeznaczanych jest rocznie ok. 7-8 mln zł.

Na zdjęciu: Taki sprzęt coraz częściej będziemy widzieć na drogach.

Fot. Justyna Wróblewska

Nie pod koniec listopada, lecz już dzisiaj, 8 listopada, rozpoczęła się coroczna akcja „Zima”, w ramach której zarządcy dróg dbają o utrzymanie odpowiedniej, czarnej i suchej nawierzchni. W tym roku na drogi wojewódzkie wyjedzie 120 jednostek zimowego utrzymania. Na terenie Bydgoszczy pojawią się co najmniej 22 pługosolarki.

Pierwsze z nich można być zobaczyć już dzisiaj. Sprzęt wyjechał na ulice o godz. 3:00. Dlaczego? – W nocy odebraliśmy informacje, że będą przymrozki na poziomie -3 stopni i gęsta mgła. Mgła opadała na jezdnię. W związku z tym istniało ryzyko, że powstanie lód i mogą zacząć się nieprzyjemne sytuacje na bydgoskich drogach, stąd decyzja o pierwszym posypaniu – wyjaśnia rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy Krzysztof Kosiedowski.

Przeprowadzone posypanie prewencyjne to jeden z elementów akcji „Zima”, dzięki któremu skuteczność przeprowadzanych później działań ma być większa. Kolejne czynności poznamy wraz ze zmianą pogody. Zapewne będzie to przede wszystkim odśnieżanie, jak i kolejne posypywanie solą drogową lub chlorkiem wapnia. Działania drogowców oraz ich częstotliwość uzależniona będzie od prognoz pogody. W pierwszej kolejności odśnieżane będą fragmenty ulic, na których kursują autobusy komunikacji miejskiej. Liczba wykorzystywanego sprzętu również będzie zmieniana w zależności od sytuacji na drogach. Po Bydgoszczy jeździć mają co najmniej 22 pługosolarki. Na drogach wojewódzkich, liczących łącznie ponad 1700 km, wykorzystywanych będzie 120 urządzeń.

Sprzętu nie powinno zabraknąć, lecz istotne jest to, by wiedzieć, gdzie dany pojazd wysłać. Ustalić to pomagają nagrania z kamer rozmieszczonych przy skrzyżowaniach, ulicach lub innych newralgicznych punktach m.in. na drogach wojewódzkich. – Od ubiegłego roku z łagodzeniem skutków opadów pomaga nam system elektronicznej ewidencji. Jest to zespół 40 kamer oraz wyposażenie sprzętu w różnego rodzaju czujniki GPS, pracy pługa oraz pracy posypu. Dzięki temu dokładnie wiemy, gdzie dana jednostka się znajduje i jaką pracę wykonała. To wszystko jest kontrolowane i pomaga nam sprawniej kierować akcją „Zima” – informuje rzecznik prasowy Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy Michał Sitarek.

Informacje o zimowych utrudnieniach na drogach wojewódzkich można znaleźć na stronie internetowej http://geoportal.zdw-bydgoszcz.pl/. W Bydgoszczy takie informacje pojawiają się na tablicach ITS. Natomiast osoby, które chcą dowiedzieć się, jak jest na drogach krajowych w innych częściach Polski, powinni skorzystać z ogólnopolskiej infolinii drogowego dostępnej pod numerem 19 111. Czynny jest już także telefon dyżurów zimowych w Bydgoszczy dla ulic miejskich: 52 5822715.

Na zimowe utrzymanie dróg w Bydgoszczy przeznaczanych jest rocznie ok. 7-8 mln zł. W przypadku, gdy śnieg pada przez 24 godziny, dzienna kwota realizacji akcji „Zima” w mieście nad Brdą przekracza milion złotych. Łagodniejsza zima pozwala nie tylko na zmniejszenie zamieszania na zaśnieżonych drogach i wynikającego z tego zdenerwowania kierowców, ale również zaoszczędzenie sporej ilości gotówki, która mogłaby zostać wykorzystana w inny sposób. – Im więcej pieniędzy zostaje z zimowego utrzymania, tym później jest większa szansa na to, że pieniądze zostaną przeznaczone na poprawę infrastruktury, budowę dróg lub chodników – wyjaśnia Krzysztof Kosiedowski.

Jednak policjanci oraz przedstawiciele zarządców dróg przypominają, że pogoda bez opadów śniegu może być najbardziej niebezpieczna. Przejeżdżając po śliskiej nawierzchni, powstałej w wyniku niskiej temperatury, kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność. O ostrożną jazdę dostosowaną do warunków na drodze apelują przede wszystkim policjanci. – Czasami kierowcy powinni się powstrzymać i dać czas na zabezpieczenie tej właściwej infrastruktury na drodze – mówi asp. Marcin Włosiński z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy.


Powiązane treści