Bydgoszcz
0C
Niebo częściowo zachmurzone
80% wilgotność
Wiatr: 4km/h NNE
H 1 • L -1
-4C
Wt
-5C
Sr
-5C
Czw
0C
Pt
-4C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaNadciąga ochłodzenie. ZDMiKP zapewnia: Jesteśmy gotowi na akcję Zima
19.11.2021 | 10:40

Nadciąga ochłodzenie. ZDMiKP zapewnia: Jesteśmy gotowi na akcję Zima

Na zdjęciu: ZDMiKP zapewnia, że do podjęcia działań w ramach akcji "Zima" ma zakontraktowanych 14 pługosolarek.

Fot. Szymon Fiałkowski/zdj. ilustracyjne

W nadchodzącym tygodniu temperatury w nocy mają spaść poniżej zera. Prognozowane są też opady deszczu ze śniegiem. Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej deklaruje, że jest przygotowany na akcję „Zima”.

Bydgoscy drogowcy przyznają, że przygotowania do tegorocznej zimy rozpoczęli już w… wakacje. – Wówczas przeprowadzaliśmy remonty i przebudowy wielu bydgoskich ulic. Prace nie tylko miały na celu poprawę bezpieczeństwa ale i lepsze odwodnienie samej drogi. Dodatkowo dzięki naprawom nawierzchni, nie będzie ona ulegała dalszemu niszczeniu, a brak kolein i spękań ułatwi przeprowadzać akcje odśnieżania – podkreśla Tomasz Okoński, rzecznik prasowy ZDMiKP.

W związku z zapowiadanymi na przyszły tydzień opadami deszczu ze śniegiem i spadkiem temperatur zarząd dróg zapewnia, że jest przygotowany do podjęcia akcji „Zima”. – Mamy zakontraktowanych 14 pługosolarek. W magazynach przygotowanych zostało już 4000 ton soli, 35 ton chlorku wapnia oraz blisko 300 ton piasku – wylicza Okoński. I dodaje, że w przypadku bardzo ciężkich warunków pogodowych na ulice może zostać wysłanych ponad 20 pojazdów odśnieżnych, a do odśnieżania wykorzystywane będą też dwie równiarki.

ZDMiKP zaznacza, że posypywanie solą odbywa się jeszcze przed wystąpieniem opadów śniegu. Pługosolarki są w stanie przejechać wyznaczone trasy w ciągu czterech godzin. – Przypominamy, że działania służb drogowych mają na celu łagodzenie skutków zimy na drogach, a nie ich całkowitą likwidację. W związku z powyższym prosimy kierowców o zachowanie ostrożności i dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze – zaznacza rzecznik prasowy bydgoskich drogowców.

Poza odśnieżaniem dróg (zadanie realizują firmy Remondis i Corimp) ZDMiKP powierzył pięciu firmom utrzymanie chodników, przystanków i miejsc w strefach płatnego parkowania. – To łącznie prawie pół miliona metrów kwadratowych, które wymagają przede wszystkim pracy ręcznej – wyjaśnia Okoński. Dodatkowo Miejskie Zakłady Komunikacyjne utrzymywać będą torowiska, zwrotnice oraz pętle tramwajowe. – Od kilku lat na wniosek bydgoskich środowisk rowerowych włączyliśmy wybrane trasy rowerowe (ok. 9 km) do systematycznego odśnieżania i posypywania solą – uzupełnia rzecznik prasowy zarządu dróg.

Na akcję zimowego utrzymania bydgoskich ulic z budżetu miasta trafia kilka milionów złotych. Tegoroczna bardzo śnieżna i mroźna zima sprawiła, że na odśnieżanie wydano znacznie więcej pieniędzy niż w latach poprzednich.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści