Bydgoszcz
5C
Niebo częściowo zachmurzone
45% wilgotność
Wiatr: 7km/h W
H 6 • L 5
2C
Nd
2C
Pon
0C
Wt
3C
Sr
4C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIAleje Prezydenta Lecha Kaczyńskiego już w majestacie prawa
23.03.2018 | 21:01

Aleje Prezydenta Lecha Kaczyńskiego już w majestacie prawa

Na zdjęciu: Aleja Planu 6-letniego, to już przeszłość...

Fot. Stanisław Gazda

Unieważnienie przez wojewodę kujawsko-pomorskiego uchwały Rady Miasta Bydgoszczy w sprawie zmiany nazwy ulic Al. Planu 6-letniego oraz Przodowników Pracy, utorowało drogę do pojawienia się tabliczek z nowymi nazwami ulic na bydgoskich Kapuściskach.

Przypomnijmy: Ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego nakładała na samorządy, a w przypadku niewypełnienia zaleceń ustawy, na IPN oraz wojewodów, obowiązek wykonania zapisu ustawy, czyli dokonania zmiany nazwy ulic.

13 grudnia 2017 roku, w kolejną rocznicę ustanowienia stanu wojennego, o tej samej godzinie we wszystkich urzędach wojewódzkich w kraju poinformowano o zmianach nazw ulic gloryfikujących systemy totalitarne. Wówczas wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podał do wiadomości decyzję zmieniającą nazwę ulicy Aleja Planu 6-letniego na Aleje Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Na grudniowej sesji rada miasta podjęła uchwałę w sprawie przywrócenia dotychczasowych nazw, czyli Aleja Planu 6-letniego i Przodowników Pracy. Wojewoda miał prawo unieważnić tę decyzję i z niego skorzystał. Na to rozstrzygnięcie, które wstrzymało wykonanie uchwały Rady Miasta Bydgoszczy, przysługiwało prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy (ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz) w terminie 30 dni od dnia jego doręczenia – za pośrednictwem Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.

Jako że zaistniały przesłanki formalne i prawne pozwalające na zmianę nazw ulic – jak widać na zdjęciach – stało się to faktem.


Powiązane treści