Bydgoszcz
4C
Słonecznie
70% wilgotność
Wiatr: 6km/h S
H 5 • L 2
3C
Pt
2C
Sob
1C
Nd
1C
Pon
1C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaZDROWIEAlergia pokarmowa – alergią kontrowersyjną
pokarm
09.11.2017 | 22:49

Alergia pokarmowa – alergią kontrowersyjną

Na zdjęciu: Alergia pokarmowa to nic innego jak przyjęcie alergenu drogą pokarmową.

Fot. Archiwum

Według Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, ponad połowa Polaków cierpi na alergię, z czego od 40 do 80 procent z nich odziedziczyło ją po przodkach. Liczba chorych na alergię wciąż rośnie. Do niedawna na alergię cierpieli mieszkańcy krajów rozwijających się, obecnie dotyczy ona całego globu.

Alergia to nic innego jak nieprawidłowa reakcja organizmu na alergen, czyli substancję lub czynnik występujący w otoczeniu. Układ odpornościowy człowieka zamiast ignorować wspomniany alergen, wyłapuje go i uruchamia reakcje obronne. Przyczyny powstawania alergii nie są poznane, jednak wiadomo, iż największe znaczenie mają czynniki środowiskowe oraz genetyczne. Alergeny można podzielić na cztery grupy, ze względu na sposób dostania się do organizmu – wziewne, kontaktowe, pokarmowe oraz farmakologiczne. Czas trwania, czyli okres ekspozycji na alergen jest całoroczny lub sezonowy.

IgE a IgG

Alergolodzy rozpoznają alergię szybką (IgE) oraz opóźnioną (IgG zależną). To właśnie IgG zależność niesie za sobą najwięcej kontrowersji.  Powstało wiele artykułów naukowych, medycznych, które są ogólnodostępne w bazie PubMed, dowodzą one, iż najczęściej alergie opóźnione występują w chorobach takich jak np. depresja, choroba trzewna, czy otyłość. Badanie klasy IgG jest doceniane przez lekarzy o innej specjalizacji niż alergologiczna.

Dlaczego tak się dzieje?

Problemem jest tu głównie brak badań populacyjnych wykonywanych na dużej próbie, wskazujących na znaczenie alergii IgG. Problemem jest także wielość objawów, często nie utożsamianych z alergią, i ich opóźniony charakter. Objawy alergii nie pojawiają się od razu po przyjęciu alergenu lub mają nie charakterystyczne objawy.
Są to dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, problemy skórne, nadwaga i otyłość, migrena, czy zespół chronicznego zmęczenia. Nie wskazują one na alergię, która kojarzona jest zwykle z wysypką, czy nieżytem nosa.

Jak badać?

Test na utajoną alergię pokarmową może wskazać przyczynę problemu oraz umożliwić eliminację pokarmów, wywołujących reakcję nadwrażliwości. Na rynku istnieje wiele testów, które możemy wykonać w domu, nie udając się do laboratorium.

Niezwykle ważne jest jednak, by sięgnąć tylko po wiarygodne testy, posiadające certyfikat walidacji. Tylko tego typu testy są cyklicznie kontrolowane.

Mam alergię. Co dalej ?

Alergia pokarmowa to nic innego jak przyjęcie alergenu drogą pokarmową. Efektem wniknięcia alergenu do organizmu jest w najgorszym przypadku wstrząs anafilaktyczny, w najlepszym chrypka lub lekki ból brzucha. Należy jednak pamiętać, iż żadnego objawu nie można bagatelizować, ponieważ kolejne przyjęcie czynnika zapalnego jakim jest alergen może być tragiczne w skutkach. Nie należy również stosować modnych obecnie diet eliminacyjnych, które ograniczają znacznie jadłospis. Po uzyskaniu informacji o stanie zdrowia i potencjalnych alergiach należy udać się do specjalisty, który poszerzy diagnostykę, wprowadzi dietę oraz jeśli to konieczne przepisze odpowiednie leki.


Powiązane treści