Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Amerykański F-16 wylądował na bydgoskim lotnisku [ZDJĘCIA]

Dodano: 18.11.2022 | 10:01

Na zdjęciu: Amerykański myśliwiec będzie serwisowany w WZL nr 2.

Fot. Port Lotniczy Bydgoszcz

Na bydgoskim lotnisku po raz pierwszy wylądował samolot wielozadaniowy F-16 należący do armii amerykańskiej. Wojskowa maszyna będzie serwisowana w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2.

W poniedziałek, 14 listopada w WZL nr 2 odbyła się uroczystość przekazania do remontu pierwszego samolotu F-16, który należy do armii USA. Zakłady w lipcu br. zawarły wieloletni kontrakt z amerykańską spółką AAR Government Services INC w zakresie wsparcia technicznego dla samolotów F-16, które należą do stacjonujących w Europie amerykańskich wojsk. Bydgoska firma należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej jako jedyna w kraju prowadzi serwis F-16.


CZYTAJ TAKŻE: F-16 będzie serwisowany w Bydgoszczy. WZL odebrało pierwszą maszynę [ZDJĘCIA]


Początek wielkiego kontraktu to również ważny moment dla Portu Lotniczego Bydgoszcz, będącego stałym partnerem WZL nr 2. – Lądowanie myśliwca F-16 było możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnego systemu hamowania BAK-12 (Barrier Arresting Kit 12) – systemu składającego się z dwóch bębnowych absorberów energii, połączonych liną wychwytującą ułożoną na drodze startowej. Dzięki niemu możliwe jest wyhamowanie pędzącego samolotu – wyjaśnia Mateusz Dul, specjalista ds. PR i marketingu Portu Lotniczego Bydgoszcz.

Przedstawiciele bydgoskiego lotniska podkreślają, że lądowanie samolotu wielozadaniowego F-16 było skomplikowanym zadaniem, złożonym z wielu procesów. – Kluczowe było zachowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa dla całej operacji. Samo rozstawienie systemu BAK-12 zajęło kilka godzin. Tym bardziej cieszymy się, że wraz z WZL nr 2 ustaliliśmy harmonogram pracy w taki sposób, by nie zakłócał on prowadzenia cywilnej działalności lotniska, a nasi pasażerowie zgodnie z planem zrealizowali swoją podróż z regionalnego lotniska – mówi Monika Mejsner-Hermelin, członek zarządu Portu Lotniczego Bydgoszcz.

F-16 zwane również „jastrzębiami” będą serwisowane w bydgoskich zakładach przez 5 lat. Dzięki współpracy z WZL nr 2 na płycie bydgoskiego lotniska zobaczyć możemy również inne ciekawe, wojskowe maszyny. To między innymi Herkules C-130, MIG-29 i Su-22.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Loty z Bydgoszczy do Alicante. Czy są szanse na uruchomienie połączenia?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments