Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Zmarł Andrzej Malingowski. Ceniony bydgoski architekt miał 67 lat

Dodano: 25.12.2021 | 08:41

Na zdjęciu: Andrzej Malingowski zmarł w wieku 67 lat.

Fot. archiwum

W Wigilię w wieku 67 lat zmarł nagle ceniony bydgoski architekt Andrzej Malingowski. Od wielu lat wspólnie z żoną Sławomirą prowadzili studio architektoniczne FUTURA.

Dyplom Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej uzyskał w 1983 roku. Posiadał uprawnienia do projektowania obiektów zabytkowych i objętych ochroną konserwatorską. Członek Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Architektów KPOIA, przewodniczący Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Architektów KPOIA (2002-2010), członek Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP, wieloletni prezes, wiceprezes i skarbnik Oddziału Bydgoskiego SARP, członek Kolegium Sędziów Konkursowych SARP

Wielokrotnie był nagradzany, zdobywając laury w konkursie o złotą wstęgę Brdy (2010), Budowie na medal (2010), Ogólnopolskim konkursie SARP (2009), Wnętrzu roku Pomorza i Kujaw (2000), Międzynarodowym konkursie BDA Bauhaus (1989). Wyróżniony także złotym medalem Karla Friedricha Schinkla.

Andrzej Malingowski Zaprojektował wiele budynków publicznej jak i osiedli mieszkaniowych. Najbardziej znane w Bydgoszczy to Hotele „Słoneczny Młyn” i „Sepia Mercury”, biurowiec Asecco Poland przy ul. Lenartowicza, Klinika Oftalmika na Modrzewiowej, Budynek usługowy Chodkiewicza 53, urząd miasta przy ul. Jezuickiej 6, karczmy „Ogniem i Mieczem” oraz „Karczma Kujawska” w Myślęcinku. Pod jego okiem restaurowano i adaptowano hotel w Pałacu w Ostromecku.

Dzięki jego pracy powstało też wiele budynków mieszkalnych w Bydgoszczy: budynek BTBS przy ul. Jasnej 33, Czerwonego Krzyża 13, osiedle na ul. Żeglarskiej, osiedle budynków jednorodzinnych na Zamczysku, Lake Residence w Osielsku, Nordic Residence, czyli 480 mieszkań na ul. Sybiraków oraz Nordic Tower – zaadaptowany dawny biurowiec Famoru przy ul. Kaszubskiej. Wizytówką jest też budynek przy Poznańskiej 31, który zaprojektował i zbudował. W nim mieściła się siedziba firmy – tam też wspólnie z żoną Sławomirą prowadzili Galerię Sztuki NEXT. Cześć jego pamięci!

0 0 votes
Article Rating
Zmarł Andrzej Malingowski. Ceniony bydgoski architekt miał 67 lat
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments