Bydgoszcz
29C
Słonecznie
38% wilgotność
Wiatr: 4km/h S
H 29 • L 29
27C
Pt
27C
Sob
27C
Nd
28C
Pon
27C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaAnna Bańkowska żegna sejm. We wtorek podsumowała swoją pracę
20.10.2015 | 15:27

Anna Bańkowska żegna sejm. We wtorek podsumowała swoją pracę

Anna Bańkowska odchodzi z polityki po 24 latach pracy w sejmie.

Na zdjęciu: Anna Bańkowska nie kandyduje w obecnych wyborach parlamentarnych.

Fot. Sebastian Torzewski

Anna Bańkowska po 26 latach żegna się z sejmem. We wtorek była posłanka SLD podsumowała swoją aktywność polityczną.

Anna Bańkowska była w sejmie przez siedem kadencji. Zabrakło jej tylko raz, w latach 2005-2007, gdy nie wystartowała w wyborach, a była radną sejmiku kujawsko-pomoskiego. W pozostałych przypadkach zawsze otrzymywała mandat, a aż trzy razy uzyskiwała najwyższy wynik w całym okręgu. – Przychodzi taki czas, że trzeba powiedzieć dość i wrócić do domu, do rodziny. Będę się starała nadrobić stracony czas. Mam wspaniałych kandydatów na następców – mówiła Bańkowska w obecności czwórki przedstawicieli Zjednoczonej Lewicy w tegorocznych wyborach: Krzysztofa Gawkowskiego, Anny Mackiewicz, Piotra Hemmerlinga oraz Beaty Krajewskiej.

Bańkowska najwięcej czasu poświęciła pracom w sprawach ubezpieczeń społecznych i polityki społecznej. Była szefowa ZUS-u pokazała osiem tomów zawierających jej wystąpienia – było ich 885 – oraz interpelacje. – W maju weszła w życie moja ostatnia ustawa. Dzięki niej ludzie studiujący przed 1990 rokiem będą mieli zalicane okresy składkowe. Podobnie będzie z urlopami wychowawczymi – mówiła polityk. Siedzący obok niej Krzysztof Gawkowski wymieniał – System emerytalny, kodeks pracy, polityka społeczna, czyli wszystko co jest dobre w państwie, nie byłoby zrealizowane bez pracy i poświęcenia Anny Bańkowskiej.

W czasie X kadencji sejmu, gdy nie było jeszcze posłów zawodowych, Bańkowska była zastępcą dyrektora do spraw ekonomicznych w inowrocławskiej Inofamie. – W następnej kadencji przeszłam na zawodowstwo, choć nie było to korzystne finansowo i straciłam na zarobkach kilkukrotnie. Zawsze starałam się pracować merytorycznie oraz docierać do ludzi i mogę to poradzić wszystkim kandydatom na posłów – mówiła. Anna Mackiewicz dodała – Pani poseł była, jest i będzie naszą mentorką.


Powiązane treści