Bydgoszcz
12C
Słonecznie
35% wilgotność
Wiatr: 11km/h WSW
H 12 • L 12
6C
Pt
9C
Sob
13C
Nd
19C
Pon
22C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBlogiAnonimowi bohaterowie walki o Uniwersytet Medyczny
Zbigniew Pawłowicz
09.02.2016 | 07:00

Anonimowi bohaterowie walki o Uniwersytet Medyczny

O budzącej się do życia obywatelskiej Bydgoszczy pisze w najnowszym wpisie na blogu Błażej Bembnista.

Na zdjęciu: Zbigniew Pawłowicz stał się twarzą obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej w sprawie powołania Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy.

Fot. Sebastian Torzewski / archiwum

Batalia o utworzenie Uniwersytetu Medycznego wciąż trwa. Czekając na sejmowe głosowania i decyzję ministra zdrowia warto podkreślić, komu zawdzięczamy zebranie aż 160 tysięcy podpisów. Te tysiące wypełnionych długopisem kart pokazały, że mieszkańcy Bydgoszczy obudzili się i chcą walczyć o jej pozycję.

Wielkie podziękowania należą się organizatorom całej akcji, jej inicjatorowi – Zbigniewowi Pawłowiczowi, a także wszelkim osobom, które lobbowały za projektem Uniwersytetu. Ale nie zapominajmy o najważniejszych bohaterach inicjatywy.

To nieznane szerzej osoby, które społecznie zaangażowały się w zbieranie podpisów. To one stały na chłodzie i mrozie, pod kościołami i przed targowiskami, namawiając ludzi do złożenia podpisów. To również ci, którzy z własnej woli drukowali kartki i podsuwali je swoim znajomym, kolegom z pracy czy rodzinie.

Jak już mówimy o parafiach – nie byłoby 160 tysięcy podpisów bez zarządzenia biskupa bydgoskiego Jana Tyrawy, który wręcz nakazał zbierać podpisy po mszach i wspominać o akcji przy czytaniu ogłoszeń.

To dzięki anonimowym bohaterom poseł X czy Z mógł przyjść niedawno do Sali Malinowej Hotelu Pod Orłem i ogrzać się w blasku inicjatywy. Ile dla niej zrobił poza tym? Niewiele, ale teraz nie jest to tak istotne.

Teraz istotne jest, by przy głosowaniu podniósł rękę i nacisnął przycisk za utworzeniem Uniwersytetu Medycznego. Niech namówi kolegów z partii z innych regionów, którzy nie wiedzą, o co chodzi w tej sprawie, by zrobili to samo.

Sukces tej inicjatywy ma wielu ojców, ale zawdzięczamy go przede wszystkim anonimowym bohaterom. Dziękuję za to, że zaangażowaliście swój prywatny czas i chęci, by zebrać mnóstwo podpisów. To dzięki Wam Uniwersytet Medyczny w Bydgoszczy powstanie. Nie martwcie się, to niedługo nastąpi.

Błażej Bembnista

"Fordon na co dzień"

Od urodzenia mieszkaniec Fordonu, współzałożyciel „Fordon na co dzień” na FB.

Panel dyskusyjny


Powiązane treści