Bydgoszcz
5C
Słonecznie
83% wilgotność
Wiatr: 3km/h W
H 5 • L 2
9C
Nd
11C
Pon
10C
Wt
11C
Sr
13C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBlogiAnonimowi bohaterowie walki o Uniwersytet Medyczny
Teresa Piotrowska, Zbigniew Pawłowicz
09.02.2016 | 07:00

Anonimowi bohaterowie walki o Uniwersytet Medyczny

O budzącej się do życia obywatelskiej Bydgoszczy pisze w najnowszym wpisie na blogu Błażej Bembnista.

Na zdjęciu: Zbigniew Pawłowicz stał się twarzą obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej w sprawie powołania Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy.

Fot. Sebastian Torzewski / archiwum

Batalia o utworzenie Uniwersytetu Medycznego wciąż trwa. Czekając na sejmowe głosowania i decyzję ministra zdrowia warto podkreślić, komu zawdzięczamy zebranie aż 160 tysięcy podpisów. Te tysiące wypełnionych długopisem kart pokazały, że mieszkańcy Bydgoszczy obudzili się i chcą walczyć o jej pozycję.

Wielkie podziękowania należą się organizatorom całej akcji, jej inicjatorowi – Zbigniewowi Pawłowiczowi, a także wszelkim osobom, które lobbowały za projektem Uniwersytetu. Ale nie zapominajmy o najważniejszych bohaterach inicjatywy.

To nieznane szerzej osoby, które społecznie zaangażowały się w zbieranie podpisów. To one stały na chłodzie i mrozie, pod kościołami i przed targowiskami, namawiając ludzi do złożenia podpisów. To również ci, którzy z własnej woli drukowali kartki i podsuwali je swoim znajomym, kolegom z pracy czy rodzinie.

Jak już mówimy o parafiach – nie byłoby 160 tysięcy podpisów bez zarządzenia biskupa bydgoskiego Jana Tyrawy, który wręcz nakazał zbierać podpisy po mszach i wspominać o akcji przy czytaniu ogłoszeń.

To dzięki anonimowym bohaterom poseł X czy Z mógł przyjść niedawno do Sali Malinowej Hotelu Pod Orłem i ogrzać się w blasku inicjatywy. Ile dla niej zrobił poza tym? Niewiele, ale teraz nie jest to tak istotne.

Teraz istotne jest, by przy głosowaniu podniósł rękę i nacisnął przycisk za utworzeniem Uniwersytetu Medycznego. Niech namówi kolegów z partii z innych regionów, którzy nie wiedzą, o co chodzi w tej sprawie, by zrobili to samo.

Sukces tej inicjatywy ma wielu ojców, ale zawdzięczamy go przede wszystkim anonimowym bohaterom. Dziękuję za to, że zaangażowaliście swój prywatny czas i chęci, by zebrać mnóstwo podpisów. To dzięki Wam Uniwersytet Medyczny w Bydgoszczy powstanie. Nie martwcie się, to niedługo nastąpi.

Błażej Bembnista

"Fordon na co dzień"
Błażej Bembnista

Od urodzenia mieszkaniec Fordonu, współzałożyciel „Fordon na co dzień” na FB.

Panel dyskusyjny


Powiązane treści