Bydgoszcz
-1C
Słonecznie
86% wilgotność
Wiatr: 4km/h S
H 1 • L -1
0C
Pt
0C
Sob
-1C
Nd
-1C
Pon
-1C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaZDROWIEAntybiotyk na wirusa
antybiotyk
31.12.2017 | 13:59

Antybiotyk na wirusa

Nie ma leku, który działa na wszystko

Na zdjęciu:

Fot.

Zdarza się, że pacjenci sugerują lekarzowi wypisanie recepty na antybiotyk, widząc w antybiotykach panaceum na większość dolegliwości.

– Czasami pacjent jest niezadowolony, gdy uznaję, że zastosowanie antybiotyku nie przyniesie spodziewanych przez niego efektów – mówi doktor Paweł Rajewski. – Antybiotyki skutecznie leczą, gdy organizm walczy z bakterią. Za to w ogóle nie działa na zakażenie wirusem. Więcej, osłabia organizm, który z wirusem walczy. Zdaję sobie sprawę, że większość pacjentów, którzy mieli kiedyś zapisany antybiotyk prawie natychmiast poczuła, że lek działa. Często już po pierwszej dawce poczuli ulgę. Ale gdy diagnozuję zakażenie wirusowe, antybiotyk po prostu nie zadziała – dodaje.

Jak działają antybiotyki?
Niszczą bakterie, grzyby i pierwotniaki, czyli organizmy żywe. A wirusy nie są zaliczane do takich organizmów. Antybiotyki to różne substancje wytwarzane również przez organizmy żywe. Początkowo było to jedyny sposób pozyskiwania tych substancji, czyli na drodze naturalnej biosyntezy. Pierwszym znanym antybiotykiem była penicylina pozyskana z pleśni. Potem pojawiły się antybiotyki wytwarzane w laboratoriach.

Ponieważ ich działanie polega na zakłócaniu procesów życiowych w żywych organizmach (bakteriach, grzybach, pierwotniakach), uszkadzają one ich komórki. Niestety, nie wpływają w ogóle na wirusy, które są inaczej zbudowane i nie są zaliczane do świata materii żywej.

Warto pamiętać, że substancje te niestety nie potrafią rozróżniają bakterii, które powinny zniszczyć od tych, które są niezbędne człowiekowi.

Leki antywirusowe
Grypa i wiele przeziębień jest wywoływanych przez wirusy. Obecnie jest coraz więcej leków przeciwwirusowych, które skutecznie walczą z objawami tych chorób, a w wielu przypadkach zmniejszają ilość wirusa we krwi, dając szansę układowi odpornościowemu na podjęcie walki z chorobą.

Coraz częściej mówi się też o tym, że stosowanie antybiotykoterapii na szeroką skalę przyczynia się do pojawiania się bakterii odpornych na antybiotyki. Za kilka lub kilkanaście lat może to doprowadzić do sytuacji, gdy znów ludzkość nie będzie skutecznie mogła walczyć z bakteriami. Dlatego antybiotyki powinno się stosować tylko w przypadkach, gdy jest to niezbędne.

Dr n. med. Paweł Rajewski pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźny im. T. Browicza w Bydgoszczy. Wojewódzkiej Poradni Chorób Wątroby w Bydgoszczy. Poradni Chorób Wątroby HepatoMedica z Pracownią FibroScanu w Bydgoszczy. Poradni Chorób Wątroby, Chorób Wewnętrznych, Infekcyjnych oraz Zaburzeń Metabolicznych CM Gizińscy w Bydgoszczy.


Powiązane treści