Bydgoszcz
8C
Niebo częściowo zachmurzone
83% wilgotność
Wiatr: 4km/h SW
H 8 • L 7
15C
Czw
13C
Pt
11C
Sob
11C
Nd
13C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIApel prezydenta Bydgoszczy o uratowanie Ustawy o Związkach Metropolitalnych
09.02.2017 | 14:44

Apel prezydenta Bydgoszczy o uratowanie Ustawy o Związkach Metropolitalnych

Jeżeli przejdzie art. 62, że traci moc ustawa z 9 października 2015 o Związkach Metropolitalnych - będzie to wielka przegrana Bydgoszczy.

Na zdjęciu: Prezydent Bruski apeluje do bydgoskich parlamentarzystów, żeby nie głosowali ze szkodą dla Bydgoszczy.

Fot. Stanisław Gazda

Jutro odbędzie się w Sejmie RP pierwsze czytanie rządowego projektu Ustawy o Metropolii Śląskiej, której zapisy są niekorzystne dla naszego miasta.

Ta obowiązująca obecnie, podpisana przez prezydenta Dudę Ustawa o Związkach Metropolitalnych zakładała, że w 2016 roku ten proces się rozpocznie. Zatem w bieżącym roku nowe metropolie powinny już stać się faktem – w tym Metropolia Bydgoszcz. Opierałaby się o dobrowolność, chęć współpracy samorządów, do czego gotowość wyraziła m.in. Rada Miasta Bydgoszczy, jak i szereg innych samorządów.

Prezydent Rafał Bruski podczas dzisiejszej konferencji prasowej przekonywał, że Ustawa o związkach Metropolitalnych z 2015 roku byłaby bardzo korzystna ze względów finansowych. Ze wstępnych wyliczeń wynika, że budżet naszego bydgoskiego Związku Metropolitalnego  wynosiłby około 100 milionów złotych, z czego około 70 procent, czyli około 35 tysięcy złotych pochodziłoby z budżetu państwa. To pomogłoby rozwiązać wiele wspólnych problemów samorządów. Już powstały plany, że te środki można byłoby wykorzystać np. na rozwój podmiejskiej komunikacji publicznej. Niestety, rozporządzenia wymagane do wdrożenia tej ustawy, mimo podpisu Prezydenta RP, do dnia dzisiejszego się nie pojawiły i wiele wskazuje na to, że tak się nie stanie. Dlaczego?

Rząd postanowił utworzyć metropolię dla Śląska, z zapisem w art. 62, że traci moc z 9 października 2015 o Związkach Metropolitalnych. Zatem nowy projekt ustawy przekreśla szanse nie tylko Bydgoszczy, ale także wielu innych polskich miast na to, żeby Związki Metropolitalne powstały.

-Co teraz? Czy ta nowa ustawa wejdzie w życie, zależeć będzie od głosów parlamentarzystów, stąd gorąco apeluję do naszych parlamentarzystów, zwłaszcza tych, którzy są blisko rządu, albo rząd wspierają, do tego by tej niekorzystnej ustawy dla naszego miasta i nie tylko nie przegłosowywali, i aby nadal starali się wcielić w życie obowiązującą ustawę o Związkach Metropolitalnych z 2015 roku, co byłoby z pożytkiem dla miasta i regionu. –  mówił dziś na spotkaniu z dziennikarzami Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski.

Wzorem innych miast, również w Bydgoszczy pojawiła się inicjatywa stworzenia projektu ustawy o Bydgoskim Związku Metropolitalnym, wzorowanym nieco na modelu śląskim, nieco na poznańskim – aby ta ustawa dotycząc nas była obradowana w Sejmie.

-W przyszłym tygodniu Szefowi Poselskiego Zespołu Miłośników Ziemi Bydgoskiej Tomaszowi Latosowi przekażę tenże projekt z nadzieją, że poseł Latos będzie w swoim działaniu skuteczny – zakomunikował prezydent Bydgoszczy.

Jutro w BCTW odbędzie się  spotkanie samorządowców pod hasłem „Samorządy zmieniają Polskę”. Będzie ono okazją do wypracowania wspólnego stanowiska odnośnie funkcjonującego w przestrzeni publicznej postrzegania samorządów i ich działań oraz do merytorycznej dyskusji o samorządach, jako bardzo ważnym ogniwie przemian ustrojowych. Być może ci wszyscy samorządowcy, którym nowe przepisy nie pozwolą na dalsze sprawowanie władzy – zjednoczą się, aby współpracować dla dobra mieszkańców, tworząc własną siłę z zapleczem w postaci poparcia ogromnej rzeszy wyborców.


Powiązane treści