Bydgoszcz
1C
Niebo częściowo zachmurzone
80% wilgotność
Wiatr: 6km/h WNW
H 2 • L 0
2C
Czw
-0C
Pt
-0C
Sob
-0C
Nd
-1C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnaleAplikacja na kwarantannę. Policjanci poproszą, abyś zrobił selfie
aplikacja kwarantanna domowa - st
24.03.2020 | 13:04

Aplikacja na kwarantannę. Policjanci poproszą, abyś zrobił selfie

Na zdjęciu: Aplikację Kwarantanna Domowa można już pobierać.

Fot. MB

Wizyty policjantów podczas kwarantanny domowej nie będą już konieczne. Zastąpi je zdjęcie wysłane przez specjalnie przygotowaną aplikację.

Kwarantanna domowa jest już dostępna w Google Play i App Store. Aplikacja ułatwi weryfikację, czy obywatele objęci kwarantanną pozostają w domach. Aplikację aktywuje się za pomocą numeru telefonu. Konto zostanie zweryfikowane po wprowadzeniu kodu, który użytkownik otrzyma w wiadomości SMS. Nie ma możliwości, by z aplikacji korzystały osoby nieobjęte kwarantanną. Jej system jest połączony z bazą numerów telefonów osób, które zostały zobowiązane do przejścia kwarantanny.

Po jej zainstalowaniu i wypełnieniu formularza lokalizacyjnego może okazać się, że dane nie dotarły jeszcze do systemu policji i nie mogę zostać potwierdzone. Warto wtedy poczekać 2-3 godziny i spróbować ponownie.

– Najlepiej zainstalować ją od razu po przybyciu na miejsce odbywania kwarantanny – radzi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Nasza aplikacja jest bezpłatna i bezpieczna. Stworzyliśmy ją we współpracy z ekspertami w tej dziedzinie. Można ją znaleźć w sklepach Google Play lub App Store – dodaje szef resortu.

Po aktywacji aplikacji użytkownik będzie musiał zrobić sobie zdjęcie referencyjne. Każdego następnego dnia policjanci będą wysyłać prośbę o zrobienie sobie selfie. Dzięki geolokalizacji i systemu porównywania twarzy będzie wiadomo, że osoba na pewno przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym. – Dziennie trzeba będzie zrobić jedno lub kilka takich zdjęć. Prośby o ich wykonanie będziemy wysyłać „z zaskoczenia”. Idea jest dokładnie taka sama jak przy niezapowiedzianych wizytach funkcjonariuszy policji – tłumaczy minister Zagórski. Czas przeznaczony na wykonanie selfie to 20 minut od otrzymania SMS-a. Po upływie tego czasu osoba objęta kwarantanną dostanie wiadomość przypominającą. Jeżeli w wyznaczonym czasie nie wykonamy zdjęcia, będzie to sygnał dla policji, że powinna sprawdzić, czy zasady kwarantanny nie są łamane.

Aplikacja daje też m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach mogą dostarczać leki czy artykuły spożywcze. Dzięki aplikacji szybko można skontaktować się z pracownikiem socjalnym.  – W najbliższych dniach do aplikacji będziemy dodawać kolejne funkcjonalności. Chcemy bowiem, aby jak najwięcej osób objętych kwarantanną z niej korzystało. Dla swojego i naszego bezpieczeństwa – zapowiadają policjanci.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści