Bydgoszcz
-0C
Słonecznie
93% wilgotność
Wiatr: 2km/h SW
H 1 • L -1
8C
Pon
10C
Wt
10C
Sr
7C
Czw
3C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIAplikacja „Pierwsza Pomoc” przydatna dla pielgrzymów i każdego z nas
12.07.2016 | 12:38

Aplikacja „Pierwsza Pomoc” przydatna dla pielgrzymów i każdego z nas

Aplikację "Pierwsza Pomoc" powinien ściągnąć sobie każdy, bez wyjątku.

Na zdjęciu: Prezentacja aplikacji w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim

Fot. Stanisław Gazda

Założeniem spotkania w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim, gdzie zaprezentowana została mediom aplikacja „PIERWSZA POMOC”, było wdrożenie jej w okresie przed  Światowymi Dniami Młodzieży – do wykorzystania przez polskich i obcojęzycznych pielgrzymów.  O korzyściach wypływających z używania aplikacji i jej zaletach, mówili jej  twórcy:  Krzysztof Wiśniewski WSPR w Bydgoszczy, podinsp. Tomasz Krajewski policjant KWP Bydgoszcz i st. post. Szymon Tworowski policjant KWP Bydgoszcz.

Aplikacja jest darmowa, dostępna na wszystkie urządzenia mobilne, do pobrania poprzez kod QR lub Sklep Play. Jej celem jest pomoc użytkownikom w ratowaniu życia w sytuacjach ekstremalnych np. zadławieniach, krwotokach, drgawkach, RSO itp. Aplikacja jest intuicyjna, prosta w użyciu i czytelna. Jej zaletą jest mała ilość słów na korzyść dużej ilości treści oraz dostępność w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej, zmienianych jednym kliknięciem na ekranie. Zawartość aplikacji została skonsultowana z Wojewódzkimi Konsultantami Medycyny Ratunkowej i Toksykologii Klinicznej. Aplikacja nie ma wersji czasowej. Raz wgrana na telefon, towarzyszy użytkownikowi cały czas, i co istotne – jest bardzo często aktualizowana.

Stworzona aplikacja posiada wersję książeczki, zbindowanej, zalaminowanej. Papierowe wersje można otrzymać w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego oraz Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Warunkiem jest uczestnictwo w szkoleniu z udzielania pierwszej pomocy. Takie książeczki otrzymają wolontariusze opiekujący się pielgrzymami zdążającymi na Światowe Dni Młodzieży, którzy będą gościć w Diecezji Bydgoskiej. Wszyscy pozostali mogą ją sobie pobrać w wersji PDF ze stron internetowych obu instytucji.

„Pierwsza Pomoc” jest niczym innym jak instrukcją postępowania z najczęściej spotykanymi urazami i stanami zagrożenia zdrowotnego: zatrzymanie krążenia, napad drgawkowy, cukrzyca, odwodnienie, udar. W przypadku książeczki – każdy stan opisany jest na oddzielnej stronie. W przypadku aplikacji na urządzenia mobilne dołączona jest głosowa instrukcja postępowania.

W odróżnieniu od innych, już istniejących podobnych aplikacji, ta stworzona przez bydgoszczan jest prostsza, bardziej dynamiczna, skracająca czas na czytanie do minimum, bo w przypadku ratowania życia czas gra niebagatelną rolę. Aplikacja jest rozwojowa. W najbliższych dniach pojawią się w niej kolejne filmy szkoleniowe odnośnie udzielania pierwszej pomocy.

W spotkaniu promującym aplikację „Pierwsza Pomoc” udział wzięli m.in.: Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy Krzysztof Tadrzak, Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy  insp. Paweł Spychała, Wojewódzki Konsultant ds. Toksykologii Klinicznej dr n. med. Dorota Klimaszyk.

 


Powiązane treści