Bydgoszcz
14C
Niebo częściowo zachmurzone
88% wilgotność
Wiatr: 2km/h WSW
H 14 • L 13
10C
Sob
14C
Nd
9C
Pon
12C
Wt
13C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONPorady i ciekawostkiAplikacje finansowe, które pomogą ci w ustaleniu budżetu
08.06.2021 | 15:20

Aplikacje finansowe, które pomogą ci w ustaleniu budżetu

Na zdjęciu: By nauczyć się dobrze zarządzać finansami, trzeba oczywiście czasu, ale też konsekwencji i cierpliwości.

Fot. pixabay.com

Jednym z najważniejszych zagadnień przy prowadzeniu domu jest zarządzanie budżetem. To istotne dla tych osób, które zarabiają niewiele i muszą żyć oszczędniej, jak i dla tych, którzy nie narzekają na brak środków, ale jednak chcę mieć kontrolę nad wydatkami. Warto pamiętać o tym, że można się nauczyć panować nad finansami i wcale nie chodzi o wypisywanie kolumn na kartce, bo obecnie mamy dostęp do szeregu nowoczesnych narzędzi, które ułatwiają kontrolę nad budżetem.

  1. Zarządzaj mądrze
  2. Dochody – wydatki
  3. Genialne aplikacje

Zarządzaj mądrze

By nauczyć się dobrze zarządzać finansami, trzeba oczywiście czasu, ale też konsekwencji i cierpliwości. Warto sobie również postawić cel i zaangażować w działania wszystkich domowników. Poza tym trzeba dobrze zrozumieć sytuację finansową, w jakiej się znajdujemy, co sprawdza się nie tylko wtedy, gdy brakuje nam pieniędzy. To także opcja na czas, gdy oszczędzamy na wakacje, wkład własny do kredytu czy też studia. Przejęcie kontroli nad wydatkami jest bardzo ważne w każdej sytuacji. Jest także świetną lekcją dla dzieci, jak gospodarować pieniędzmi.

Przede wszystkim trzeba zacząć od tego, że musimy stworzyć budżet. To nic innego jak określenie wpływów i wydatków, a także zsumowanie wszystkiego, by się po prostu zgadzało. To czysta matematyka, która ma jednak przełożenie na codzienne życie. I sprawia, że jest ono prostsze i żadna sytuacja nie jest w stanie nas zaskoczyć. To także świadomość tego, ile zarabiamy, ale też ile kosztuje nas utrzymanie domu, kredyty, jedzenie czy też edukacja oraz dodatkowe przyjemności. Czasem okazuje się także, że przy kontroli wydatków można naprawdę sporo zaoszczędzić. Budżet oczywiście musi być stale aktualizowany, szczególnie gdy pojawiają się inne wydatki niż te zaplanowane. Poza tym, zaglądając do niego, możemy podjąć racjonalną decyzję, czy stać nas na nowe inwestycje.

Dochody – wydatki

Przy planowaniu budżetu trzeba wziąć pod uwagę, że należy śledzić wszystkie wydatki. A to bardzo szybko pokaże, gdzie i na co wydajemy pieniądze, a czasem możemy być nawet nieświadomi tego, gdzie uciekają nasze środki. Warto na przykład wszystkie wydatki zapisywać w notesie. Rewelacyjnie sprawdzają się także nowoczesne aplikacje takie jak finansemobilne.pl, które samodzielnie zliczają rachunki, a także dzielą je na kategorie. Oczywiście do aplikacji należy wprowadzić transakcje bezgotówkowe, płatności gotówką, a także wydatki z konta.

Genialne aplikacje

Dostępne w sieci różnorodne aplikacje wpisują się w nasz tryb życia oparty na mobilnych technologiach. Poza kategoriami wydatków, które są zdefiniowane przez twórców programu użytkownicy mogą również tworzyć własne cele i podkategorie. Tym samym można skuteczniej zarządzać domowymi finansami, dostosować narzędzie do indywidualnych potrzeb, a także wprowadzić autorski system. W nim notować można przychody z różnych kont i wydatki. Umieszcza się także powiadomienia o kosztach stałych takich jak rachunki za media, opłaty abonamentowe i czynszowe. Można też zaplanować operacje finansowe, a tym samym wiemy, ile pieniędzy musimy zabezpieczyć na dany cel.

Pierwszym krokiem przy planowaniu budżetu jest oczywiście określenie przychodu. To właśnie różnica między dochodem a wydatkami pokaże to, jak żyjemy – czy jesteśmy pod kreską czy też generujemy oszczędności. W tym drugim wypadku warto się zastanowić na przykład gdzie przekazywać nadwyżki. Pieniądze w szufladzie nie pracują i nie generują zysku. Warto więc zdecydować się na jakiś system oszczędzania. Natomiast w przypadku debetu w comiesięcznym bilansie warto wdrożyć system naprawczy. Może czasem będziecie zaciskać pasa, ale przede wszystkim zrezygnujcie z nowych zobowiązań finansowych, aż nie zrobicie porządku w budżecie. Czasem warto skorzystać z pomocy doradców finansowych, którzy na codzienne wydatki spojrzą z innej perspektywy.


Podobne wpisy

Powiązane treści