Bydgoszcz
19C
Słonecznie
58% wilgotność
Wiatr: 6km/h ESE
H 19 • L 18
15C
Wt
15C
Sr
14C
Czw
13C
Pt
17C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIArcheologiczne prace w regionie. Mają związek z rewitalizacją Śródmieścia
16.05.2021 | 00:01

Archeologiczne prace w regionie. Mają związek z rewitalizacją Śródmieścia

Na zdjęciu:

Fot. Urząd Gminy Sępólno Krajeńskie

W związku z trwającymi pracami przy rewitalizacji sępoleńskiego Śródmieścia, zakończył się pierwszy sezon prac archeologicznych na miejscowym rynku. – Już pierwsze badania sygnalizują, że miasto może mieć bardzo ciekawą przyszłość – informuje sępoleński magistrat.

Przeprowadzone prace przyniosły już pierwsze efekty. – Udało nam się uchwycić nawarstwienia związane z początkiem funkcjonowania miasta, czyli z połowy XIV wieku – mówi archeolog Maciej Miścicki, który prowadził badania na sępoleńskim rynku. Jak się dowiadujemy, w wyniku tych prac, archeologom udało się pozyskać całkiem bogaty materiał. – W postaci kilku tysięcy zabytków ceramicznych, fragmentów naczyń późnośredniowiecznych, nielicznych przedmiotów metalowych codziennego użytku, także naczyń szklanych oraz pojedynczych zabytków skórzanych, które się dobrze zachowały – wyjaśnia Miścicki.

Badania na sępoleńskim rynku były też związane z tym, że kilka lat temu naukowcy odkryli, że Sępólno Krajeńskie jest starsze, niż do tej pory przypuszczano. – Akt lokacyjny nadany przez Kazimierza Wielkiego w 1360 roku, wobec którego przez lata domniemano, że dotyczył Sępólna Krajeńskiego, faktycznie dotyczył miejscowości Sompolno koło Konina – mówią urzędnicy sępoleńskiego magistratu. Jak precyzują, we wspomnianym już 1360 roku funkcjonowały źródła pisane, które wspominają Sępólno Krajeńskie jako miasto. – Takich źródeł historycznych niestety jest niewiele, a prac badawczych na szerszą skalę również dotąd nie prowadzono – nie ukrywa sępoleński urząd.

Odkryte zabytki zostaną teraz przewiezione do Warszawy. Tam będą one czyszczone, konserwowane i opisywane przez ekspertów.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści