Bydgoszcz
3C
Słonecznie
86% wilgotność
Wiatr: 4km/h ESE
H 4 • L 2
5C
Sob
2C
Nd
1C
Pon
2C
Wt
1C
Sr
Przed świętami nie stój w korku! Śledź na bieżąco nasz serwis TRAFFIC na portalu MetropoliaBydgoska.PL oraz na Facebooku i Twitterze.
Metropolia BydgoskaREGIONRozrywka i kulturaArcheomarket, czyli… XXIV Festyn Archeologiczny w Biskupinie [ZDJĘCIA]
16.09.2018 | 21:50

Archeomarket, czyli… XXIV Festyn Archeologiczny w Biskupinie [ZDJĘCIA]

Zdjęcia: Stanisław Gazda

Każdego roku, w trzecim tygodniu września, w Biskupinie odbywa się Festyn Archeologiczny, organizowany przez Muzeum Archeologiczne w Biskupinie oraz Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas dziewięciu dni na terenie rezerwatu prezentowane są różne aspekty życia ludzi w przeszłości. Hasło tegorocznego, trwającego od 15 do  23 września  XXIV Festynu Archeologicznego w Biskupinie brzmi: „Archeomarket. Od wymiany po stragany”. 

Co prawda przyszło nam się pogodzić z „niehandlowymi” niedzielami, ale życia w ogóle bez sklepów i pieniędzy – wyobrazić sobie już raczej nie możemy… A jak było w przeszłości? Czy człowiek zawsze używał monet i banknotów? Czy podobnie jak dziś towary, którymi handlowano sprowadzano z odległych zakątków świata? Odpowiedzi na te pytania uzyskamy podczas XXIV Festynu Archeologicznego w Biskupinie pod tytułem „Archeomarket. Od wymiany po stragany”, którego tematem głównym jest dawna historia handlu europejskiego.

W czasie dziewięciu dni festynu odwiedzający będą mieli okazję przekonać się, jak wyglądała wymiana „towar za towar”, gdzie i kiedy pojawiły się pierwsze monety oraz jak wyglądał przebieg szlaków handlowych, które od tysięcy lat funkcjonowały lokalnie, ale też prowadziły daleko poza kontynent europejski. Organizatorzy zaprezentują, jak rozwijał się handel od epoki kamienia, przez epokę brązu, epokę żelaza po wczesne średniowiecze, a więc przez długie tysiąclecia, kiedy Europa była zamieszkana prze różnorodne ludy, które wypracowały różne sposoby zaspokajania swoich potrzeb.


Powiązane treści