Metropolia BydgoskaBydgoszczSportW święto bez problemu. Astoria Bydgoszcz pewnie pokonała GTK Gliwice
Astoria Bydgoszcz Alan Herndon
11.11.2021 | 19:11

W święto bez problemu. Astoria Bydgoszcz pewnie pokonała GTK Gliwice

Na zdjęciu: Alan Herndon był w czwartek najlepiej punktującym zawodnikiem Enea Astorii.

W czwartkowym meczu Energa Basket Ligi Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz pokonała GTK Gliwice 94:71. Zwycięstwo podopiecznych Artura Gronka ani przez chwilę nie było zagrożone.

Enea Abramczyk Astoria od początku spotkania radziła sobie bardzo dobrze. Objęła prowadzenie 3:0 po celnym rzucie Rodericka Camphora i ani na chwilę nie oddała już przewagi. Co prawda po udanej próbie Filipa Puta goście z Gliwic zbliżyli się na punkt (7:8), ale wtedy Asta zanotowała serię 10 oczek z rzędu i na dobre odskoczyła rywalom. Pierwszą kwartę skutecznym rzutem za trzy zakończył Jakub Nizioł i bydgoszczanie prowadzili 29:16.

Wysokie prowadzenie podopieczni trenera Artura Gronka zawdzięczali m.in. świetnej skuteczności pod koszem  – w I kwarcie trafili 10 z 13 rzutów za dwa punkty. Przykład z koszykarzy wziął jeden z kibiców, którzy w przerwie przed II odsłoną spotkania wziął udział w konkursie. Pan Łukasz trafił z połowy już w pierwszej próbie i wygrał zegarek.

Przez całą drugą kwartę koszykarze Enea Abramczyk Astorii utrzymywali ok. 10 punktów przewagi. Na przerwę zeszli z dokładnie jedenastoma oczkami zapasu, po tym jak Alan Herndon trafił za trzy niemal równo z końcową syreną. Amerykanin, który dzień przed meczem obchodził 27. urodziny, w pierwszych dwóch kwartach był jednym z wiodących koszykarzy Asty, zapisując na swoim koncie 8 punktów i 7 zbiórek. Pod względem zdobyczy punktowej lepszy był tylko Camphor, który zanotował 13 oczek.

Pierwsze akcje po zmianie stron Herndonowi jednak kompletnie nie wyszły. Skrzydłowy dwa razy rzucił niecelnie, a do tego popełnił błąd kroków. Jego koledzy także nieco spuścili z tonu i po pięciu minutach gry było już tylko 53:48, a przy piłce byli gliwiczanie. Wtedy jednak rzucili niecelnie, a Michał Chyliński odpowiedział dwiema trójkami i sytuacja wróciła do normy (59:48). Gdy chwilę później przyjezdni źle wznowili grę, a kontratak efektownym wsadem zakończył Jakub Nizioł, goście mogli już całkowicie stracić chęci do odrabiania strat. III kwarta zakończyła się wynikiem 71:55 dla Astorii Bydgoszcz.

W IV kwarcie obraz gry nie zmienił się. Enea Abramczyk Astoria powiększyła przewagę i ostatecznie wygrała 94:71, notując tym samym 5 zwycięstwo w 11 meczu tego sezonu. W następnym meczu, 19 listopada, bydgoszczanie zagrają na wyjeździe z PGE Spójnią Stargard.

KOSZYKÓWKA – ENERGA BASKET LIGA – FAZA ZASADNICZA – SEZON 2021/2022 – 11 KOLEJKA – 11.11.2021 R.
ENEA/ABRAMCZYK ASTORIA BYDGOSZCZ – GTK GLIWICE 94:71
(29:16, 19:20, 23:19, 23:16)

ENEA/ABRAMCZYK ASTORIA: Herndon 18 (1×3, 12 zb.), Camphor 13 (2×3), Cavars 12 (7 zb., 3 bl.), Washpun 11 (1×3), Zębski 8 (10 zb.) – Nizioł 16 (2×3, 5 zb.), Chyliński 8 (2×3), Pluta 5 (1×3), Krasuski 3 (1×3), Aleksandrowicz.

GTK: Hinds 17 (1×3), Stumbris 14 (2×3, 8 zb.), Put 12 (2×3, 6 zb.), Ramstedt 9, Williams 5 (1×3, 5 zb.) – Gołębiowski 8, Busz 5 (1×3), Wiśniewski 1, Szymański.

Sędziowali: Michał Proc, Grzegorz Czajka, Mariusz Nawrocki.
Komisarz Energa Basket Ligi: Zbigniew Szpilewski.
Widzów: 1.046.