Enea Astoria w półfinale I ligi! Biofarm Basket Poznań pokonany

Dodano: 13.04.2019 | 18:39

Na zdjęciu: Grzegorz Kukiełka i jego koledzy mogą cieszyć się z awansu do półfinału I ligi!

Enea Astoria Bydgoszcz wygrała ćwierćfinałowy bój w I lidze koszykówki. W trzecim meczu pokonała na wyjeździe Biofarm Basket Poznań 80:71 i awansowała do półfinału.

Pierwsze mecze fazy play-off rozegrano w Bydgoszczy. W Artego Arenie podopieczni Grzegorza Skiby dwukrotnie poradzili sobie z walecznym zespołem poznaniaków i do stolicy Wielkopolski jechali z myślą, aby już w sobotę zapewnić sobie awans do półfinału. Już w pierwszej kwarcie bydgoszczanie, wspierani przez liczną grupę swoich kibiców, pokazali dobrą, zespołową grę. Wynik meczu celną „trójką” otworzył Mikołaj Grod. Po sześciu minutach gry poznaniacy wyrównali wynik na 8:8, lecz „Asta” szybko odskoczyła na pięć punktów. Celne rzuty wolne Mikołaja Czyża i rzut za trzy Michała Samsonowicza sprawiły jednak, że w pojedynku znów był remis. Wtedy jednak niezawodny Marcin Nowakowski i Dorian Szyttenholm wykorzystali swoje okazje i po pierwszej kwarcie Astoria wygrywała 20:17.

Druga kwarta była znacznie bardziej zacięta – gospodarze dzięki grze Marcina Fliegera (najskuteczniejszego w sobotę zawodnika Biofarmu) wyszli na prowadzenie przy stanie 31:30. Ale dzięki kolejnym punktom Szyttenholma i Jakuba Dłuskiego „Asta” mogła zejść na przerwę z prowadzeniem, choć tylko o jeden punkt – pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 34:35.

Poznaniacy mieli przewagę na początku trzeciej kwarty, prowadząc 43:40. Wtedy popisowo za trzy rzucił Marcin Nowakowski i wyrównał stan gry. Na odpowiedź Biofarmu w wykonaniu Fliegera zaregował Łukasz Frąckiewicz, który zdobył cztery punkty. Od tego momentu Astoria nie oddała już rywalom prowadzenia i pewnie zmierzała po zwycięstwo. Ostatecznie bydgoszczanie wygrali trzeci mecz z Biofarmem 80:71 i awansowali do półfinału 1 ligi.

Ekipa Grzegorza Skiby czeka już na swojego rywala w walce o wielki finał rozgrywek. Dziś wieczorem dowiemy się, czy Sokół Łańcut po raz trzeci pokona GKS Tychy (mecz odbywa się na Śląsku). Pierwsze spotkania, których stawką będzie gra w meczu o wejście do Energa Basket Ligi odbędą się w Artego Arenie 27 i 28 kwietnia.

I LIGA KOSZYKARZY – 1/4 FINAŁU – III MECZ – 13.04.2019 R.
BIOFARM BASKET POZNAŃ – ENEA ASTORIA BYDGOSZCZ 71:80 (17:20, 17:15, 22:24, 15:21)
Stan rywalizacji (do trzech zwycięstw):
 3:0 dla Enea Astorii Bydgoszcz.

BIOFARM BASKET: Flieger 21 (2×3, 7 as.), Samsonowicz 17 (3×3), Metelski 11 (8 zb.), Kurpisz 5 (6 zb.), Bręk 4 – Tomaszewski 4, Czyż 4, Smorawiński 3 (1×3), Gruszczyński 2, Jankowski, Rostalski.

ENEA ASTORIA: Grod 19 (3×3), Nowakowski 17 (3×3, 5 zb.), Frąckiewicz 13 (9 zb.), Kukiełka, Aleksandrowicz (5 zb.) – Śpica 16 (4×3), Szyttenholm 10 (5 zb.), Dłuski 5 (6 zb.), Kondraciuk, Pochocki.

Sędziowali: Paweł Baran, Tomasz Konopacki, Krzysztof Krajewski.
Komisarz PZKosz.: Leszek Pujdak.