Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Autobusy wracają na plac Kościeleckich. Drogowcy otwierają go po remoncie

Dodano: 04.12.2020 | 10:52

Na zdjęciu: Od 6 grudnia plac Kościeleckich ponownie będzie węzłem przesiadkowym dla autobusów nocnych i pętlą linii 51, 58 i 99, a także 61.

Fot. ZDMiKP

W niedzielę, 6 grudnia – wraz z torowiskiem wzdłuż ulicy Kujawskiej – otwarty dla ruchu zostanie plac Kościeleckich. Tym samym na plac powrócą autobusy.

Przebudowa części placu Kościeleckich była jednym z zadań prowadzonych w ramach rozbudowy ulicy Kujawskiej. Jak informuje Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, na placu zmodernizowano część chodników oraz powstała nowa droga dojazdowa w kierunku zaplecza budynków stojących wzdłuż ulicy Bernardyńskiej. – Chodniki wyłożono granitowymi płytami, a wokół budynków i jezdni ułożono opaski z kamiennych kostek. Obecnie na placu trwają prace porządkowe i wykończeniowe – podkreśla ZDMiKP. Drogowcy dodają, że plany ratusza zakładają całkowitą rewitalizację placu. Inwestycja była od kilku lat zapowiadana m.in. przez prezydenta Rafała Bruskiego, lecz w projekcie przyszłorocznego budżetu nie ma o niej żadnej wzmianki.

Jak informuje zarząd dróg, plac zostanie otwarty dla ruchu od niedzieli, 6 grudnia. Wtedy też powrócą na niego linie autobusowe – 51, 58, 99, 31N, 32N, 33N, 34N, 35N, 36N. Na czas remontu przesiadki pomiędzy liniami nocnymi realizowane były w obrębie ronda Jagiellonów, a linie dzienne odjeżdżały albo ze Zbożowego Rynku, albo z ronda Jagiellonów. Od 6 grudnia plac Kościeleckich będzie też przystankiem początkowym dla linii 61, kursującej z pętli Rekinowa. W związku ze zmianami w komunikacji trasa linii została skrócona – zamiast na Kapuściska, od tej niedzieli będzie ona jeździć z Osowej Góry przez Kujawską i Bernardyńską.


CZYTAJ WIĘCEJ: Wielki sprzeciw na nic. ZDMiKP nie wycofał się ze skrócenia linii 61


Obecną formę plac Kościeleckich zyskał na przełomie XIX i XX wieku. Wówczas zniwelowano dawne zamkowe wzgórze i część miejskiej fosy, a następnie wytyczono prostokątny plac z dwiema jezdniami. W pierwszych latach XX wieku wybudowana charakterystyczne obiekty: neogotycką farę ewangelicką (obecny kościół pw. św. Andrzeja Boboli), charakterystyczną halę targową oraz modernistyczny przytułek dla niemowląt, tzw. Augusta-Victoria-Heim (obecna siedziba Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury).

Od 1935 do połowy lat 70. na placu funkcjonował dworzec autobusowy, który przeniesiono następnie na ulicę Jagiellońską. Plac Kościeleckich stał się wówczas ważnym węzłem dla miejskich linii autobusowych. Wraz z udrożnieniem jezdni stanie się on ponownie centralnym węzłem przesiadkowym dla wszystkich linii nocnych.

Czytaj więcej o wielkich zmianach w komunikacji w związku z otwarciem linii tramwajowej na Kujawskiej

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Lok_Pat
Lok_Pat
2 lat temu

Spokojnie to tylko tymczasowo….Miesiące wyłączenia Placu Kościeleckich z ruchu nie pozwoliły „naszym wspaniałym” drogowcom na przeprowadzenie gruntownego remontu. Po co skoro za kilka tygodni/ miesięcy można będzie powtórnie zamknąć i remontować jak będzie zagrażał bezpieczeństwu osób czy mienia…po prostu ZDMiKP…