Bydgoszcz
13C
Niebo głównie zachmurzone
67% wilgotność
Wiatr: 5km/h N
H 13 • L 13
12C
Pon
14C
Wt
13C
Sr
14C
Czw
10C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONPorady i ciekawostkiAutomatyka przemysłowa – wszystko, co warto wiedzieć
04.05.2021 | 16:07

Automatyka przemysłowa – wszystko, co warto wiedzieć

Na zdjęciu: Zarówno automatyzacja procesów produkcyjnych, jak i urządzenia elektroniczne od wielu lat używane są w celu poprawy parametrów produkcji.

Fot. mat. autora

Automatyka przemysłowa to jedna z dziedzin inżynierii elektromechanicznej, która w ostatnich latach niezwykle się rozwinęła. Odpowiada ona przede wszystkim za wydajność procesów produkcyjnych i wykorzystywana jest w bardzo wielu rozmaitych branżach. Urządzenia, które wchodzą w skład automatyki przemysłowej to niezwykle rozwinięte pod względem technologicznym systemy. Służą one zarówno do sterowania, jak i kontrolowania oraz monitorowania produkcji na liniach produkcyjnych.

W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jaka jest dziś rola automatyki przemysłowej i na co zwrócić uwagę przy wyborze automatyki do swojej firmy. Zapraszamy do lektury!

Do czego wykorzystywana jest automatyka przemysłowa w procesach produkcyjnych?

Zarówno automatyzacja procesów produkcyjnych, jak i urządzenia elektroniczne od wielu lat używane są w celu poprawy parametrów produkcji. Cały czas powstają ich ulepszone wersje i nowocześniejsze rozwiązania, dzięki którym możliwe jest zmechanizowanie konkretnych procesów, jak i całe branże. Oznacza to nic innego, jak efektywne optymalizowanie produkcji, a w konsekwencji również zwiększanie przychodów przedsiębiorstw wytwórczych.

Co ciekawe, linie produkcyjne w wielu zakładach produkcyjnych niejednokrotnie w całości składają się z robotów oraz urządzeń, które zastępują pracowników na ich stanowiskach. Takie rozwiązanie ma bardzo wiele zalet, a wśród najważniejszych wymienia się przede wszystkim: większą wydajność (także w trudnych warunkach pracy), całkowitą automatyzację produkcji, powtarzalność i bezbłędne wykonywanie poszczególnych zadań, a także możliwość zastąpienia pracowników maszynami przy niebezpiecznych czynnościach.

Jedną z najważniejszych grup urządzeń, które wchodzą w skład automatyki przemysłowej, są urządzenia kontrolno-pomiarowe. Odpowiadają one za monitorowanie, nadzorowanie oraz raportowanie o stanie konkretnych procesów produkcyjnych. Dzięki nim stałe monitorowanie efektywności, warunków pracy, jak również innych parametrów jest znacznie łatwiejsze i bardziej intuicyjne.

Synchronizacja kilku urządzeń o wysokim zaawansowaniu technologicznym w jeden system, który będzie działał spójnie, jest zadaniem bardzo wymagającym – nie tylko wiedzy, ale również pewnego doświadczenia. Co jest najważniejsze? Przede wszystkim odpowiednie zaprojektowanie rozwiązań i następne wdrożenie ich przy pomocy dopasowanych urządzeń z zakresu automatyki.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze automatyki przemysłowej?

Automatyka przemysłowa powinna być dobierana przede wszystkim w oparciu o doświadczenie, a także przeprowadzone dotąd realizację. Dziedzina ta pozwala bowiem na dopasowanie indywidualnych rozwiązań, które uwzględnią możliwości oraz potrzeby danego przedsiębiorstwa. Doświadczone firmy zdecydują się z całą pewnością na znacznie bardziej zaawansowane systemy niż nowicjusze na rynku produkcyjnym.

Oprócz tego przy wyborze automatyki przemysłowej warto skorzystać z fachowego doradztwa. Jest to bowiem olbrzymia inwestycja, dlatego należy ją wcześniej dobrze skonsultować. To znacząco ułatwi zakup odpowiedniego rozwiązania. Płyną z tego zdecydowanie same korzyści dla właściciela, jak również jego pracowników.

Czy cena automatyki przemysłowej ma znaczenie?

Na automatyce przemysłowej z całą pewnością nie powinno się oszczędzać. Cena nie jest aspektem, który powinien decydować o wyborze konkretnego rozwiązania. W przypadku tej branży tanie rozwiązania nie istnieją, a jeśli ktoś takie oferuje, w Twojej głowie od razu powinna się zaświecić czerwona lampka. Niska cena to również niska wydajność, a także wysokie koszty dodatkowych inwestycji czy napraw, które w przypadku nadmiernej oszczędności na sprzęcie bez wątpienia będą konieczne.

Wysokiej jakości części i elementy automatyki przemysłowej znajdziesz w sklepie EBMiA.pl – Elementy Budowy Maszyn i Automatyki, który oferuje między innymi: serwonapędy, falowniki, silniki krokowe, sterowniki plc, czujniki zbliżeniowo-indukcyjne – https://www.ebmia.pl/1475-zblizeniowe-indukcyjne i wiele więcej!


Podobne wpisy

Powiązane treści