Bydgoszcz
13C
Niebo głównie zachmurzone
73% wilgotność
Wiatr: 5km/h SW
H 13 • L 12
15C
Czw
11C
Pt
11C
Sob
12C
Nd
11C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIBabie Lato i  Jarmark Świętojański już w ten weekend
08.06.2017 | 08:58

Babie Lato i  Jarmark Świętojański już w ten weekend

Ze Starego Rynku nie warto będzie odchodzić...

Na zdjęciu: Seniorki po występie.

Fot. Stanisław Gazda

Na Starym Rynku, w najbliższą  sobotę oraz w niedzielę będzie wesoło, kolorowo i smacznie za sprawą Babiego Lata – przeglądu artystycznego seniorów oraz Jarmarku Świętojańskiego – czegoś dla miłośników folkloru, rzemiosła, tradycji i ludowych kulinariów.

Babie Lato – 10 czerwca 2017, w godz. 10.00-18.00.

W tegorocznym Przeglądzie uczestniczyć będzie ponad 150 podmiotów artystycznych z całej Polski: Członkowie Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Klubów Seniora, Kół Zainteresowań rękodzieła artystycznego i ludowego oraz osoby indywidualne twórczo aktywne. Celem Przeglądu jest zaprezentowanie rękodzieła artystycznego, konfrontacja i wymiana doświadczeń seniorów z ludźmi młodego pokolenia w dziedzinie amatorskiej twórczości artystycznej (haftu, koronkarstwa, dziewiarstwa, korzenioplastyki, metaloplastyki, zabawkarstwa, ceramiki, malarstwa, pamiątkarstwa).

Wydarzenie to po raz pierwszy ma charakter międzypokoleniowy. Po raz pierwszy też będzie wręczane Grand Prix im. Edwarda Witkowskiego – pomysłodawcy nazwy „Babie Lato”. Wręczona zostanie również nagroda specjalna Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.

Przeglądowi towarzyszą występy chórów, kapel podwórkowych, ludowych, zespołów wokalnych i folklorystycznych oraz kabaretów. W czasie trwania imprezy będzie można skosztować wyrobów regionalnych, skorzystać z bezpłatnych badań i porad realizowanych przez Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych w Bydgoszczy we współpracy z Laboratorium Medycznym Vitalabo oraz zobaczyć pokazy ratownictwa medycznego przygotowane przez Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy.

W uświęconym tradycją miejscu odbędzie się coroczny Jarmark Świętojański organizowany przez Galerię Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. Organizatorzy zapraszają wszystkich, nie tylko bydgoszczan, którym bliska sercu jest polska tradycja.

Jarmark Świętojański – niedziela, 11 czerwca 2017, w godz. 10.00-18.00

Folklor i płynące z niego inspiracje, we wszystkich dziedzinach, od sztuki poprzez rzemiosło,  zdobnictwo, modę i kulinaria znajdziemy w niedzielę na Rynku w trakcie corocznego Jarmarku Świętojański organizowanego przez Galerię Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy.

Będą rzeźby, kosze, obrazy, hafty, koronki, ceramika i mnóstwo innych drobiazgów, które nadadzą naszym domom niepowtarzalny charakter; przyjazne, szyte i drewniane zabawki dla dzieciaków, biżuteria dla pań i panów – to wszystko będą dzieła artystów z Kujaw, Kaszub, Pałuk i innych polskich regionów.

Strawę duchową uzupełni przepyszne jadło i napitki, w tym tak ulubione przez bydgoszczan; gęsina, pitne miody czy litewskie przysmaki. Dawnych wspomnień czar odkryjemy wśród antyków i staroci.

A kiedy już zakupimy u kowala podkowę na szczęście, będziemy mogli odtańczyć kujawiaka wraz z Ziemią Bydgoską, czy Pałuczaczkami z Szubina, posłuchać pieśni i tańców innych regionów. Jak na jarmark przystało w świat cyrkowej magii zabierze nas Cyrk Cool-Kids z Torunia.

Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie i miło spędzi czas z rodziną i przyjaciółmi na Starym Rynku.


Powiązane treści