Metropolia BydgoskaREGIONFotorelacjeBartosz Zmarzlik żużlowym mistrzem świata. Tytuł odebrał na MotoArenie [ZDJĘCIA]
01.10.2022 | 23:41

Zdjęcia:

Wygraną Słowaka Martina Vaculika zakończył się sobotni (1 października), ostatni w sezonie 2022 turniej żużlowego cyklu Grand Prix, jaki odbył się na toruńskiej MotoArenie. Tytuł mistrza świata odebrał Bartosz Zmarzlik.

Losy tytułu mistrzowskiego rozstrzygnęły się podczas poprzedniej rundy, jaka odbyła się dwa tygodnie temu w szwedzkiej Malilii, ale toruńskie zawody miały wyłonić brązowego medalistę cyklu. W najkorzystniejszej sytuacji był Patryk Dudek, który był trzeci w generalce i miał przewagę nad goniącymi go Brytyjczykami Danielem Bewleyem i Robertem Lambertem, Szwedem Fredrikiem Lindgrenem oraz Maciejem Janowskim.

Zawody na MotoArenie kompletnie jednak „Duzersowi” nie wyszły. Ten zdobył tylko cztery punkty i odpadł po fazie zasadniczej, podobnie jak jego klubowy kolega z Apatora. Lambert zaczął dobrze, bo miał pięć punktów po dwóch seriach startów, ale kluczowy był jego trzeci start w zawodach, kiedy to dotknął taśmy i został z powtórki przez arbitra wykluczony. Później Brytyjczyk dowiózł dwa razy trzecie miejsce i jego bilans – siedem punktów – nie wystarczył do wywalczenia miejsca w ósemce. Na przeciwległym biegunie był z kolei Martin Vaculik. Słowak w kapitalnym stylu wygrał trzy pierwsze biegi i potem fazę zasadniczą z trzynastoma punktami. Miejsce w półfinale zapewnili sobie także Zmarzlik i Janowski, a blisko półfinału był startujący z dziką kartą Kacper Woryna, który ostatecznie zawody zakończył na dziewiątym miejscu.

Turniej w Toruniu wygrał Vaculik przed Zmarzlikiem i Madsenem, zaś Janowski był czwarty. Ale to zawodnik Betard Sparty Wrocław był najszczęśliwszy po zawodach, bo to właśnie on zapewnił sobie brązowy medal całego cyklu.

ŻUŻEL – FIM FOR NATURE SOLUTIONS SPEEDWAY GRAND PRIX POLSKI – TORUŃ – 1.10.2022 R.