Bydgoszcz
20C
Słonecznie
32% wilgotność
Wiatr: 7km/h NNE
H 21 • L 17
18C
Wt
18C
Sr
18C
Czw
20C
Pt
18C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBlogiBasen na miarę
basen
17.05.2016 | 09:25

Basen na miarę

Niby nic już dziwić w Bydgoszczy nie powinno, a jednak - pisze Konstanty Dombrowicz.

Na zdjęciu: Konstanty Dombrowicz komentuje plany budowy basenu.

Fot. FreeImages

Trochę to tak jak z filmów Barei…  Niby nic już dziwić w Bydgoszczy nie powinno, a jednak…

Bo oto mamy nagłą „nową” koncepcję budowy  50-metrowego basenu.  Za bagatela 100 milionów złotych. Za miejskie pieniądze. Bydgoscy sportowcy  mogliby przecież  od połowy 2012 roku korzystać z olimpijskiego basenu. Mogliby gdyby nie skoordynowane działania obecnych pomysłodawców  „nowej” inwestycji.

Taki właśnie „olimpijski”  basen z ruchomym dnem pozwalającym na ustalenie dogodnej dla sportowców głębokości,  z możliwością mobilnego podziału na dwie części ,  z widownią na 1500 osób , zaplanowany był jako część aquaparku. Mieliśmy zapewnione dofinansowanie budowy – właśnie z powodu „olimpijskości” owego basenu – i z funduszy marszałkowskich jak i z Ministerstwa Sportu. Teraz nagle docenia się strategiczną konieczność budowy 50-cio metrowego basenu. Teraz. Po 6 latach udawania, że nie ma potrzeby – zbudujemy coś „na miarę naszych możliwości”.

Przed sześcioma laty, w 2010 roku przygotowana była  realizacja  całego kompleksu sportowo-wypoczynkowego, w założeniach najładniejszego w Polsce. Nota bene wraz z lodowiskiem, rekreacyjnymi basenami, komorami niskich temperatur , salami  odnowy biologicznej  i hotelem zbudowanym przez światową sieć. Ziemia z wykopów pod budowlę miała być wykorzystana do podwyższenia sąsiadującej z inwestycją górki narciarskiej. Aquapark oznaczał także  ponad 100 miejsc pracy dla młodych bydgoszczan. Prace budowlane za ok. 100 mln złotych miały wykonać  miejscowe firmy, podgrzewana woda z miejskiej spółki KPEC , a woda zimna z miejskich wodociągów. Udało się po wielomiesięcznych  zabiegach pozyskać- dla specjalnie powołanej przez LPKiW Myślęcinek  spółki – kredytodawcę dla inwestycji ( Nordea). Miasto miało poręczać co roku spłatę owego kredytu.  20 mln takiego poręczenia nie było w żadnym calu groźne dla budżetu. Była wręcz pewność wynikająca z biznesplanu nie tylko zarobienia przez Aquapark na spłatę rat ale i pozyskania pieniędzy na kolejne etapy rozbudowy, urozmaicania możliwości  rekreacji.

  Do głównych oponentów  budowy  należeli prominentni działacze PO – poseł  Paweł Olszewski i uwaga! ówczesny wojewoda Rafał Bruski. Ich przeciwdziałanie, poparte przez niektórych radnych PO okazało się skuteczne mimo 61 tysięcy podpisów mieszkańców wspierających budowę aquaparku.

A teraz pan prezydent Bruski zmienił zdanie. Co się stało, że tak   nagle będziemy budowali 50 metrowy  basen?  Inwestycja ma niby ma kosztować  100 milionów – czyli w praktyce pewnie bez  130 milionów złotych się nie obędzie. Coś mi się wydaje, że wiem kto wygra przetarg na budowę… Ciekawe też, bo o tym milczą media , kto projektuje obiekt…

Coś mi się też wydaje, że ani Marszałek ani rząd, przeciwko któremu pan Bruski publicznie występuje nie wspomogą inwestycji. Szkoda. Ale tak chcieli  bydgoszczanie. Takich wybrali radnych, takiego prezydenta.

PS. Więcej na ten temat w książce pt. Strefa skomunizowana.

Konstanty Dombrowicz

Prezydent Bydgoszczy w latach 2002-2010
Konstanty Dombrowicz

Panel dyskusyjny


Powiązane treści