Bydgoszcz
-2C
Niebo częściowo zachmurzone
86% wilgotność
Wiatr: 4km/h SE
H -1 • L -3
1C
Pt
3C
Sob
4C
Nd
4C
Pon
5C
Wt
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaBędzie ograniczenie sprzedaży alkoholu w nocy? Radny proponuje konsultacje w tej sprawie
monopolowy_alkohol_piwo_wódka_handel_sklep_tomasz-sienicki-wikimedia-commons-cc30
20.03.2018 | 11:40

Będzie ograniczenie sprzedaży alkoholu w nocy? Radny proponuje konsultacje w tej sprawie

Czy w Bydgoszczy nie będzie można kupić alkoholu po godzinie 22:00?

Na zdjęciu: Znowelizowana ustawa o wychowaniu w trzeźwości daje samorządom możliwość ograniczenia sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych.

Fot. Tomasz Sienicki (Wikimedia Commons CC 3.0)

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Jan Szopiński zwrócił się do prezydenta z prośbą o zorganizowanie konsultacji społecznych w sprawie wprowadzenia ograniczenia sprzedaży alkoholu od godziny 22:00 do godziny 6:00.

Na początku marca zaczęła obowiązywać znowelizowana ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Jej zapisy dopuszczają możliwość wprowadzenia ograniczeń spożywania alkoholu w miejscach publicznych oraz liczby miejsc, w których będzie można zakupić napoje wyskokowe w godzinach nocnych. Rada Miasta Bydgoszczy może, na mocy przepisów ustawy, uchwalić ograniczenie sprzedaży alkoholu od godziny 22:00 do godziny 6:00.

W związku ze zmianami w ustawie i koniecznością wprowadzenia zmian w prawie lokalnym (Bydgoszcz będzie musiała określić liczbę punktów, w których będzie można kupić alkohol; istnieje tez możliwość zastosowania odrębnych zezwoleń na sprzedaż danego rodzaju alkoholu, np. piwa czy wódki) wiceprzewodniczący rady miasta Jan Szopiński zwrócił się do Rafała Bruskiego z prośbą o zorganizowanie konsultacji społecznych, w których bydgoszczanie będą mogli się wypowiedzieć w kwestii zasadności wprowadzenia ograniczenia sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych.

Jak wyjaśnia Szopiński, decyzja o zmianie zasad dystrybucji piwa lub wódki nie może być pochopna, stąd też najważniejszym czynnikiem, który ma zaważyć na wprowadzeniu ograniczeń jest głos mieszkańców. Radny proponuje, by bydgoszczanie odpowiedzieli w ankiecie na następujące pytania:

– czy chcą ograniczenia sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych,

– w jakich godzinach miałoby ono obowiązywać,

– czy ograniczenie ma obowiązywać na terenie całego miasta, czy też tylko w określonych osiedlach.

W Bydgoszczy istnieje bardzo dużo punktów sprzedaży alkoholu. Część z nich działa przez całą dobę, lecz w ostatnich latach ich liczba znacznie się zmniejszyła – przede wszystkim ze względów ekonomicznych. Niektóre punkty, reklamujące się jako „24h”, są otwarte nocą jedynie w weekendy. Czytelnicy zgłaszali nam, że liczba sklepów monopolowych jest zbyt duża – często są położone bardzo blisko szkół, co według nich wpływa na wychowanie dzieci i młodzieży.


Powiązane treści