Bydgoszcz
6C
Niebo częściowo zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 4km/h SE
H 7 • L 4
1C
Nd
1C
Pon
2C
Wt
2C
Sr
2C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIBetlejemskie Światło Pokoju dotarło do Bydgoszczy [ZDJĘCIA]
Betlejemskie światełko 2017_SG (24)
18.12.2017 | 21:53

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Bydgoszczy [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Betlejemskie światło trafi do ratusza, urzędów, szkół i bydgoskich domów...

Fot. Stanisław Gazda

Od 1987, co roku harcerze wyruszają w podróż, by odebrać płomień z Grobu Pańskiego i przekazują go sobie, by roznieść po całej Europie i rozświetlić ją światłem pokoju. Do naszego województwa dotarło 18 grudnia. Uroczystość przekazania światełka władzom miasta i jego mieszkańcom odbyła się w poniedziałek na płycie bydgoskiego Starego Rynku.

Betlejemskie Światełko Pokoju to akcja rozpoczęta przez skautów z Austrii. Od 1987, co roku skautka lub skaut wybrany przez Austriackie Radio i Telewizję odbiera Światło z groty Grobu Pańskiego w Betlejem w Palestynie, a następnie światło przewożone jest do Wiednia, skąd odbierają je mieszkańcy miasta oraz delegacje skautowe z całej Europy.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Danii.

Już po raz 27. Betlejemskie Światełko Pokoju, symbol braterstwa, jedności i pokoju, nieodłączny element przygotowań do Bożego Narodzenia w Polsce, pojawiło się również w naszym województwie. Dziś zawitało do Bydgoszczy.

Tegoroczne hasło BŚP brzmi „Światło jest w Tobie” – harcerze, zainspirowani słowami papieża Franciszka „Idź i głoś”, podjęli wyzwanie zaniesienia Betlejemskiego Światła do wszystkich, którzy pragną przeżyć bożonarodzeniową radość.

Ceremonia przekazania Światełka rozpoczęła się mszą o godzinie 18.00 w kościele Świętej Trójcy. Przekazanie BŚP odbyło się na Starym Rynku.

Przez dzisiejszą uroczystość prowadziły harcerzy cztery żywioły: woda, ziemia, powietrze i ogień. W niesionych przez druhny i druhów pochodniach płonęło Betlejemskie Światło Pokoju. Zapłonęło ono także w lampionach i zostało przekazane władzom miasta, drużynom, hufcom, mieszkańcom Bydgoszczy.

Zabierając głos Przewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy Zbigniew Sobociński powiedział m.in.:

Dzisiaj Wy niesiecie ten ogień: symbol pokoju, ciepła, dobroci, która powinna otaczać człowieka. Podobno w momencie pobierania Betlejemskiego Światełka łagodnieje gniew, agresja, wszystkie te negatywne nastroje, które nam w codzienny życiu towarzyszą. Wierzę, że przekazane w różne miejsca Bydgoszczy sprawi, że będzie nam się lepiej żyło, milej i sympatycznej spędzało zbliżające się święta…

Zastępca prezydenta Bydgoszczy Anna Mackiewicz dodała, że ogień ma różne oblicza. Może być strasznym żywiołem, nieść nadzieję jak ogień olimpijski, albo pocieszenie, pamięć i wspomnienie, będąc płomieniem nagrobnego znicza.

To światełko, które zaniosę prezydentowi Bydgoszczy będzie utrzymywane w ratuszu aż do świąt i będzie przypominało o dobrej nadziei. Zostało niewiele dni do końca Roku Bydgoskiego Harcerstwa, więc dziś bardzo wam druhny i druhowie dziękuję, że od tylu lat waszymi rękoma, w tym migotliwym płomieniu przenoszona jest nadzieja, która trafia do serc bydgoszczan.


Powiązane treści