Bydgoszcz
0C
Lekkie opady śniegu
79% wilgotność
Wiatr: 6km/h SSW
H 0 • L -1
1C
Nd
-1C
Pon
-4C
Wt
-5C
Sr
-5C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIBezduszny NFZ? Złe wieści dla pacjentów Akademickiego Centrum Medycznego
22.03.2018 | 12:35

Bezduszny NFZ? Złe wieści dla pacjentów Akademickiego Centrum Medycznego

Na zdjęciu: Akademickie Centrum Medyczne czekają zmiany - niekorzystne dla pacjentów...

Fot. Stanisław Gazda

Kujawsko-Pomorski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia rozstrzygnął konkursy na udzielanie świadczeń rehabilitacyjnych. Złe wieści napływają z Akademickiego Centrum Medycznego.

Zlikwidowany zostanie Ośrodek Dziennej Rehabilitacji Kardiologicznej w Akademickim Centrum Medycznym (ul. Naruszewicza 11) prowadzonym przez Wyższą Szkołę Gospodarki. Ośrodek od lipca 2014 r. prowadził specjalistyczną terapię dla osób po zawałach, z chorobami układu krążenia, po zabiegach kardiologicznych. Rehabilitację prowadzono w sposób indywidualny, monitorując zdrowie pacjentów w trakcie terapii oraz prowadząc działania z zakresu edukacji i profilaktyki chorób serca.

Dyrektor Akademickiego Centrum Medycznego Adrianna Szuflicka:

Niestety muszę potwierdzić, że NFZ nie przyznał nam kontraktu i od dnia 1 kwietnia Ośrodek nie będzie mógł realizować dalej opieki nad 100 naszych pacjentów. Najgorsze jest to, iż w Bydgoszczy zostanie tylko 1 placówka, która realizuje opiekę tego rodzaju i nie sądzę, aby była w stanie objąć opieką naszych podopiecznych. Mimo iż NFZ przewidywał wybranie 4 placówek, wybrano 2 świadczeniodawców: 1 z Bydgoszczy i 1 z Inowrocławia. W Bydgoszczy mamy 3 oddziały kardiologiczne i 2 kardiochirurgiczne, jeden ośrodek rehabilitacji nie zabezpieczy potrzeb wszystkich pacjentów.”

Niestety to nie koniec złych wiadomości po rozstrzygnięciu konkursu w odniesieniu do Akademickiego Centrum Medycznego. Ośrodek Dziennej Rehabilitacji Dzieci stracił 150 000 zł kontraktu, chociaż sprawuje opiekę nad 100 dzieci, a kolejna 100 czeka w kolejce. Udzielanie świadczeń dla dzieci wymaga szczególnych zasobów: stworzenia miejsca, w którym dzieci i rodzice czują się komfortowo oraz zatrudnienia kadry, która nie tylko posiada wysokie kwalifikacje, ale również podejście do dzieci. Kadra ośrodka ma unikatowe kwalifikacje – prowadzi terapią metodą Bobath oraz Vojty. To aż 3 takich specjalistów, czego nie ma nikt inny w Bydgoszczy.

Poza tym jako jedyni w Bydgoszczy prowadzimy terapię psychologiczną, neurologopedyczną, zajęciową oraz z zakresu integracji sensorycznej. Współpracujemy ze Oddziałem Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. J. Biziela w Bydgoszczy i realizujemy dziecięcą opieką koordynowaną nad wcześniakami. Do naszej placówki przychodzą rodzice z innych placówek w poszukiwaniu tak kompleksowej opieki i wsparcia. Bo poza rehabilitacją organizujemy spotkania edukacyjne ze specjalistami, prowadzimy na Uczelni przedszkole terapeutyczne oraz uruchamiamy żłobek dla dzieci ze szczególnymi potrzebami. Ośrodek cieszy się znakomitą opinią wśród rodziców, ponad 60 dzieci trafiło do nas z innych placówek. – dodaje Szuflicka.

Teraz te wszystkie działania mogą się skończyć. Pierwotna propozycja NFZ oznaczała odesłanie 190 dzieci, na szczęście w trakcie negocjacji udało się zabezpieczyć funkcjonowanie na mniej więcej dotychczasowym poziomie na kolejne 3 miesiące. Ale to jest tylko odroczony wyrok, bo nie wiadomo, co będzie później. Sytuacja jest bardzo trudna, gdyż coraz częściej trafiają do Ośrodka rodzice z zaświadczeniami wydanymi na podstawie Ustawy „Za życiem”. Ich dzieci potrzebują pilnej pomocy i mają prawo ją otrzymać bez czekania oraz kolejek.


Powiązane treści