Bydgoszcz
14C
Słonecznie
72% wilgotność
Wiatr: 4km/h E
H 15 • L 13
15C
Wt
15C
Sr
14C
Czw
14C
Pt
16C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczBezpieczeństwo i prywatność w sieci. Dlaczego warto korzystać z VPN?
21.10.2020 | 13:58

Bezpieczeństwo i prywatność w sieci. Dlaczego warto korzystać z VPN?

Na zdjęciu: Sieci VPN są często stosowane w celu zabezpieczenia publicznych hotspotów czy zapewnienia prywatnego przeglądania Internetu.

Fot. mat. autora

Internet to miejsce, w którym pojawia się wiele informacji o nas i naszych bliskich. Ochrona tych danych powinna być dla nas szczególnie ważna. Zapewnić ją może na przykład sieć VPN.

Wiele osób słysząc ten zwrot myśli: sieć vpn co to? Skrót VPN pochodzi od angielskich słów Virtual Private Network tłumaczonych jako „wirtualna sieć prywatna”. Jest to usługa umożliwiająca połączenie z Internetem za pomocą zaszyfrowanego tunelu, który najpierw łączy użytkownika z serwerem pośredniczącym, a dopiero potem z siecią. Przy normalnym połączeniu internauta łączy się od razu z wybraną przez siebie stroną internetową. Korzystając z połączenia VPN wykorzystywany jest specjalny serwer. Dzięki temu prywatne informacje nie docierają do różnych stron i są chronione przed łatwym dostępem między innymi przez hakerów.

Sieci VPN są często stosowane w celu zabezpieczenia publicznych hotspotów czy zapewnienia prywatnego przeglądania Internetu. A w jakich konkretnych sytuacjach warto z tego skorzystać?

Bezpieczeństwo w publicznej sieci

Z Internetu korzystamy już niemal wszędzie – nie tylko w domu czy pracy, ale w różnych miejscach publicznych. Zdarza się, że korzystamy wtedy z dostępnej, darmowej sieci wifi. Połączenie się z nią przeważnie nie wymaga żadnych dodatkowych logowań czy innych działań, ale może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami. Narażamy się w ten sposób na wyciek informacji i umożliwiamy potencjalnym hakerom uzyskanie dostępu do wielu danych, których nie powinni poznać. Sieć VPN szyfruje nasze dane, by nie doszło do takich sytuacji.

Logowanie i hasła pod kontrolą

Serwisy społecznościowe, poczta elektroniczna czy sklepy internetowe to tylko przykładowe miejsca w internecie, w których pojawia się opcja logowania umożliwiająca pełne korzystanie z dostępnych opcji. Logowanie przeważnie jest szybkie i proste. Często wykorzystujemy przy tym opcje zapamiętywania haseł. Usprawnia to nasze funkcjonowanie w sieci, ale może też doprowadzić do niebezpieczeństwa przechwycenia tych danych przez hakerów. Szczególnie istotne jest to przy korzystaniu z bankowości elektronicznej. Teoretycznie takie strony powinny być odpowiednio zabezpieczone, ale sieć VPN może nam zapewnić dodatkową ochronę.

Najlepsze oferty online

Wielokrotne przeglądanie tej samej strony z wybraną usługą może wzbudzać zaskoczenie, co do widocznej tam ceny. Za każdym razem wyświetlana kwota może być wyższa. Z czego to wynika? Tego typu witryny często zapisują informacje o poszukiwanych rzeczach, by potem podwyższać ceny w nadziei, że danemu internaucie tak zależy na tej usłudze, że zapłaci za nią więcej. Można to zauważyć na przykład przy rezerwacji hoteli czy biletów na samolot. Korzystając z sieci VPN można tego uniknąć – nie pozostawiamy po sobie żadnych informacji, przez co każde wejście na stronę traktowane jest jako wizyta nowego użytkownika.

Dostęp do rozrywki w każdym miejscu

Obejrzenie ulubionego programu za granicą nie zawsze jest możliwe. Tak samo dostęp do niektórych stron internetowych może być zablokowany z powodu różnego rodzaju ograniczeń. Jednak korzystając z sieci VPN można uniknąć takich przeszkód. Poprzez zaszyfrowany tunel można połączyć się z serwerem VPN w innym kraju i swobodnie korzystać ze wszystkich możliwości, które to daje.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne wpisy

Powiązane treści