Bydgoszcz
14C
Słonecznie
67% wilgotność
Wiatr: 4km/h S
H 15 • L 14
17C
Sr
15C
Czw
9C
Pt
8C
Sob
8C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIBezpieczeństwo mieszkańców jest priorytetem
02.02.2016 | 15:16

Bezpieczeństwo mieszkańców jest priorytetem

Mikołaj Bogdanowicz, jako zastępca burmistrza Kruszwicy świetnie poznał dobrą pracę strażaków. Dziś jako wojewoda zapoznał się z zadaniami służb odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa.

Na zdjęciu: Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego u wojewody.

Fot. Stanisław Gazda

Wojewoda kujawsko-pomorski po raz pierwszy uczestniczył w posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Metropoliabydgoska.pl zapytała go, czy jest zaniepokojony, uspokojony, czy wraz z mieszkańcami regionu może czuć się bezpieczny?

Bo celem tego spotkania było – jak wyjaśnił Mikołaj Bogdanowicz – określenie sił i środków, jakimi dysponuje województwo kujawsko-pomorskie i Zespół Zarządzania Kryzysowego na czas trudnych sytuacji, czyli rozeznanie w przepływie informacji, zbadanie czym dysponują i jakimi obszarami działań zajmują się poszczególne służby w czasie zagrożenia lub zdarzeń kryzysowych. Dziś, na spokojnie i w sposób orientacyjny mogliśmy przyjrzeć się zastanemu stanowi i przygotowywać się do trudnych sytuacji, które mogą w naszym województwie mieć miejsce – poinformował wojewoda kujawsko-pomorski.

Bezpieczeństwo mieszkańców, zabezpieczenie ich zdrowia i życia wojewoda uznał za na tyle ważną i wrażliwą kwestię, iż zdecydował się zaprosić na spotkanie przedstawicieli służb odpowiadających za bezpieczeństwo i porządek publiczny, za gospodarkę wodną, bezpieczeństwo sanitarno-epidemiologiczne. Zaproszeni zostali także przedstawiciele wojska, straży granicznej oraz służb ratunkowych. Wszyscy oni, poza przedstawieniem obszarów swoich działań, mówili także o problemach, z którymi się borykają. Między innymi w zakresie bezpieczeństwa powodziowego powróciła kwestia budowy drugiego stopnia wodnego na Wiśle.

Kanwą spotkania wojewody z Wojewódzkim Zespołem Zarządzania Kryzysowego była symulacja w oparciu o autentyczne zdarzenia podczas „Ksawerego” w grudniu 2013 roku, kiedy to doszło do paraliżu komunikacyjnego na terenie kilku powiatów.

Ja z tego dzisiejszego spotkania jestem bardzo zadowolony – mówił Bogdanowicz – Poznałem przepływ informacji, zasoby, jakimi dysponują poszczególne służby i jednostki, co nie oznacza, że nie potrzebujemy wspólnie jeszcze większej wiedzy, dlatego to spotkanie nie jest pierwszym i ostatnim, toteż kolejne spotkania będą już spotkaniami tematycznymi na konkretne tematy. Musi powstać mapa inwestycji oraz priorytetów związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa dla województwa kujawsko-pomorskiego.

Podejmując tę myśl, szef Wydziału Zarządzania Kryzysowego podkreślił, że w dobrym kierunku idą sprawy zapewnienia bezpieczeństwa powodziowego. Na ogólną długość 200 km wałów przeciwpowodziowych 50 km są to już zabezpieczenia z prawdziwego zdarzenia. Trzeba będzie pochylić się nad zagrożeniami spowodowanymi przez wzmożony ruch na ciągach komunikacyjnych typu autostrada i drogi wojewódzkie, a także nad budową zintegrowanego systemu powiadamiania ratunkowego na terenie województwa.

Dziennikarze pytali o bieżące sprawy: działania związane ze Światowymi Dniami Młodzieży oraz o zagrożenie wirusem grypy H1N1. Zagadnień dotyczących ŚDM dziś nie omawiano, ale rozmowy ze stroną kościelną są przewidziane. Jeżeli chodzi o grypę, obecny na spotkaniu z wojewodą Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy poinformował, iż w województwie kujawsko-pomorskim, w okresie od 23 do 31 stycznia 2016 roku odnotowano 5842 przypadki zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę; to o 27% mniej w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. W porównaniu z poprzednim tygodniem (16-22 stycznia 2016 roku), kiedy odnotowano 5639 przypadków, liczba zachorowań nieznacznie wzrosła. To normalna sytuacja, niebudząca obaw pod względem epidemicznym. Dyrektor WSSE w Bydgoszczy wspomniał także o zdarzeniu radiacyjnym z dnia 15 stycznia 2016, kiedy to na terenie Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Bydgoszczy („spalarni śmieci”), uruchomiony został alarm radiacyjny. Źródłem alarmu był pojazd transportujący odpady komunalne; jego wjazd na teren Zakładu wzbudził czujniki izotopowe znajdujące się przy bramie, służące do wykrywania tego rodzaju zagrożeń. Czujniki te wykrywają jednak tylko obecność źródła promieniowania, nie informując o jego sile. Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny zapewnił wojewodę, że nie wystąpiło zagrożenie dla mieszkańców regionu związane z promieniotwórczością.

Wojewoda przyznał, że zaniepokoił go bardzo poważny wypadek na autostradzie A1, gdzie doszło do zderzenia pojazdu z łosiami.

Takie zdarzenia w przyszłości nie powinny się powtórzyć. Trzeba zbadać przyczyny i wyeliminować tego typu zdarzenia w przyszłości – powiedział Mikołaj Bogdanowicz.

Mówiąc o planowanych działaniach, wojewoda poinformował o zamiarach spotkania się na lotnisku ze Strażą Graniczną i budowy dla tejże nowej siedziby, co zależy m.in. od podchwycenia tego tematu przez bydgoskich parlamentarzystów.


Powiązane treści