Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnale„Bezpieczny pieszy” na drogach Bydgoszczy. Były mandaty i pouczenia
30.11.2023 | 10:53

„Bezpieczny pieszy” na drogach Bydgoszczy. Były mandaty i pouczenia

Zdjęcia: KMP Bydgoszcz

Policjanci z Bydgoszczy przeprowadzili akcję pn. „Bezpieczny pieszy”. Mundurowi szczególnie zwracali uwagę na wykroczenia w ruchu drogowym, które wpływają na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Działania zostały przeprowadzone w środę, 29 listopada między innymi na ul. Fordońskiej na wysokości marketów Ikea oraz Black Red White. – Akcja ta jest organizowana w celu poprawy bezpieczeństwa niezmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego. W ramach działań policjanci zwracali uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych, ale też na zachowanie samych przechodniów – mówi mł. asp. Krzysztof Bratz z Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy.

Przez cały dzień policjanci ujawnili 109 wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami oraz 96 wykroczeń popełnionych przez niezmotoryzowanych. –  Czterech niechronionych uczestników ruchu drogowego zostało ukaranych mandatem karnym, a 92 policjanci pouczyli. Natomiast w odniesieniu do zmotoryzowanych – 63 z nich skończyło z mandatem karnym, a 44 z pouczeniem. W stosunku do dwóch kierujących policjanci wystosowali wnioski o ukaranie do sądu – wylicza mł. asp. Bratz.

Jakie były najczęstsze wykroczenia? W przypadku kierujących zalicza się do tej grupy: wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi, przekraczanie prędkości w rejonie przejścia dla pieszych, omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym, nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych oraz nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub w innych okolicznościach. Natomiast najczęstsze błędy popełniane przez osoby piesze i rowerzystów to: przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, przechodzenie przez jezdnię, gdy sygnalizator nadaje sygnał czerwony, przebieganie przez jezdnię, wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd oraz  przejeżdżanie na rowerze przez przejście dla pieszych.

– Kolejny raz zwracamy się z apelem do wszystkich użytkowników dróg o przestrzeganie przepisów oraz zachowanie ostrożności i rozwagi podczas poruszania się po drodze – mówi mł. asp. Krzysztof Bratz.

0 0 votes
Article Rating
Sebastian Torzewski
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments