Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Bezpłatne badania cytologiczne już w piątek

Dodano: 27.01.2016 | 15:14

W 2016 roku Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy obchodzony jest w dniach 24 - 31 stycznia.

Na zdjęciu: Rak szyjki macicy dotyczy blisko półtora miliona kobiet na całym świecie. Tylko w Polsce ponad 3000 pacjentek rocznie słyszy diagnozę „RSM”.

Fot. plakat

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna oraz Centrum Onkologii w Bydgoszczy zapraszają 29 stycznia 2016 r., w godz. 10.00-12.00 na PROFILAKTYCZNE BADANIA CYTOLOGICZNE z okazji Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy.

Badanie tego typu wykonuje się raz na 36 miesięcy. Zgłosić powinny się mieszkanki Bydgoszczy (obowiązują kryteria: wiek między 25-59 r.ż.), które w ostatnich trzech latach nie miały pobieranego wymazu cytologicznego w ramach NFZ.

Miejsce badań: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, ul. Kujawska 4 w Bydgoszczy, w godz. 10.00-12.00, budynek E, pokój nr 6.

Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy to inicjatywa mająca przede wszystkim na celu podkreślanie szczególnej roli badań profilaktycznych, które mogą uchronić przed diagnozą nowotworową, a nawet uratować kobietom życie.

Rak szyjki macicy dotyczy blisko półtora miliona kobiet na całym świecie. Tylko w Polsce ponad 3000 pacjentek rocznie słyszy diagnozę „RSM”. Wcześnie zdiagnozowany rak szyjki macicy (w fazie przedinwazyjnej) cechuje się bardzo dobrym rokowaniem i daje duże szanse na całkowite wyleczenie. Niestety, jako że choroba rozwija się często bezobjawowo, wśród wielu pacjentek wykrywana jest w fazie zaawansowanej i trudnej do wyleczenia.

Poddawanie się regularnym badaniom cytologicznym pozwala wykryć wczesne symptomy choroby nowotworowej i podjąć skuteczną terapię.

Krajowe programy badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy pozwalają w 80 procentach przypadków zapobiec rozwojowi tego nowotworu złośliwego. Podawane nastolatkom, szczepionki przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) służą ochronie przed rakiem szyjki macicy.

 W Polsce w 2007 roku rozpoczęto realizację Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy, który finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Umożliwia on każdej kobiecie w wieku 25-59 lat wykonanie bezpłatnych badań cytologicznych raz na trzy lata. Jak wynika ze statystyk i opinii specjalistów ciągle zbyt niski odsetek Polek zgłasza się na te badania. Obecnie na rynku polskim dostępne są dwie szczepionki, które zapewniają długotrwałą ochronę przed zakażeniem rakotwórczymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego – HPV i znacznie obniżają ryzyko zachorowania na raka szyjki, choć nigdy nie dają stuprocentowej gwarancji. Szczepionka może być skuteczna jeśli jest stosowana u nastolatek jeszcze przed rozpoczęciem współżycia płciowego. Może chronić również kobiety dorosłe po inicjacji seksualnej, ale w znacznie mniejszym stopniu.