Bydgoszcz
24C
Niebo częściowo zachmurzone
49% wilgotność
Wiatr: 2km/h N
H 24 • L 23
20C
Pt
22C
Sob
18C
Nd
18C
Pon
17C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIBezpłatne badania dla mieszkańców Łęgnowa i Otorowa. W związku ze skażeniami terenu
Zachem Łęgnowo Bydgoszcz
13.06.2018 | 11:36

Bezpłatne badania dla mieszkańców Łęgnowa i Otorowa. W związku ze skażeniami terenu

Badania odbędą się 16 i 17 czerwca.

Na zdjęciu: Tereny Łęgnowa, Otorowa i Plątnowa są skażone w wyniku składowania odpadów na terenie dawnego Zachemu.

Fot. Stanisław Gazda

Z inicjatywy urzędu marszałkowskiego oraz bydgoskiego Centrum Onkologii i miasta Bydgoszcz 16 i 17 czerwca odbędą się bezpłatne badania profilaktyczne mieszkańców bydgoskiego osiedla Łęgnowo Wieś oraz wsi Otorowo.

Pilotażowe badania profilaktyczne mają na celu wstępną ocenę narażenia na zanieczyszczenie środowiska wywołane działaniem zakładów chemicznych Zachem. Specjaliści z Centrum Onkologii wykonają za darmo:

  • badania krwi (morfologia, oznaczenie poziomu glukozy)
  • oznaczenie poziomu kreatyniny,
  • próby wątrobowe,
  • badania moczu.

Proponowany przez specjalistów zestaw badań umożliwia wykrycie w organizmie efektów oddziaływania substancji toksycznych, takich jak toluen, fenol, benzoesany lub benzaldehyd. Wiele z nich oddziałuje na szpik kostny, wątrobę, nerki, dlatego też lekarze przeprowadzą badania mające pomóc wykryć ich obecność w organizmie.  


CZYTAJ WIĘCEJ: Zachem to „polski Czarnobyl”? Temat zanieczyszczeń wzbudził polityczne emocje


Próbki pobrane podczas badań zostaną przesłane do specjalistycznych laboratoriów, a wyniki trafią do mieszkańców listem poleconym. Czas oczekiwania na wyniki będzie wynosił około 3 tygodni. Po ich otrzymaniu, pacjenci powinni zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu.

Badania laboratoryjne skierowane są do osób pełnoletnich, zamieszkujących od minimum 15 lat teren Łęgnowa Wsi oraz Otorowa. Odbędą się one 16 i 17 czerwca (w godzinach 8:00 -11:00) w mammobusie, który stanie przy Zespole Szkół nr 18 przy ulicy Hutniczej 89. Na badania obowiązują zapisy pod numerem telefonu 56 621 25 37 (w godzinach 8-14). Dodatkowo, dla pań w wieku 50-69 lat, które w ostatnich dwóch latach nie robiły mammografii, odbędą się badania piersi.


Powiązane treści