Bydgoszcz
16C
Niebo częściowo zachmurzone
82% wilgotność
Wiatr: 5km/h W
H 16 • L 14
15C
Pt
11C
Sob
14C
Nd
12C
Pon
13C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIBezpłatne badania profilaktyczne dla mieszkańców Bydgoszczy już w piątek
01.07.2021 | 16:40

Bezpłatne badania profilaktyczne dla mieszkańców Bydgoszczy już w piątek

Na zdjęciu: W piątek w Bydgoszczy zostaną wykonane bezpłatne badania profilaktyczne.

Fot. mat. prasowe

Rusza kampania społeczna „Zentiva – Zmieniamy Przyzwyczajenia” mająca na celu zmianę nawyków polskiego społeczeństwa i zachęcenie Polaków do wykonywania badań profilaktycznych. Lipiec będzie poświęcony profilaktyce w zakresie urologii i ginekologii. Już 2 lipca przy Oprze Nova mieszkańcy Bydgoszczy będą mogli wykonać, w mobilnym punkcie diagnostycznym bezpłatne badania, m.in. EKG serca, saturację, pomiar ciśnienia krwi oraz wykonać test w kierunku wykrycia problemu z nietrzymaniem moczu. Mobilny punkt będzie czynny w godzinach 8:00-16:00.

Badanie opinii pt. „Stan Zdrowia Polaków” przeprowadzone w ramach kampanii „Zentiva – Zmieniamy Przyzwyczajenia” wykazało, że profilaktyka zdrowia w pandemii nie jest dla Polaków priorytetem: co trzeci pytany nie wykonał w ciągu 6 miesięcy żadnych badań profilaktycznych, a ponad połowa respondentów przyznaje, że koronawirus znacznie zmniejszył częstotliwość ich wykonywania. Wniosek jest oczywisty – rzeczywistość pandemiczna nie sprzyja regularnym badaniom diagnostycznym i trosce o zdrowie. Co więcej, blisko połowa badanych, bo 49,1% zadeklarowała, że szuka porad zdrowotnych w Internecie.

Niepokoi fakt, że bardzo duża grupa Polaków próbuje leczyć się w oparciu o porady pozyskane z Internetu, jednocześnie rezygnując z wykonywania regularnych badań profilaktycznych. Eksperci są zgodni, że ten trend należy koniecznie odwrócić. Dlatego podjęliśmy decyzję o uruchomieniu akcji bezpłatnych badań przesiewowych – komentuje Zofia Kurek-Maciejewicz, Head of Communications Zentiva Polska.

Celem akcji jest zachęcenie Polaków do badań profilaktycznych, a także przełamanie szkodliwych stereotypów i tematów tabu wobec przypadłości uznawanych przez społeczeństwo za wstydliwe. Duży problem dla pacjentów stanowi podzielenie się z lekarzem informacjami o chorobach intymnych. Co piąty respondent badania zadeklarował, że nie powiedziałaby lub nie wie czy powiedziałby lekarzowi o problemie nietrzymania moczu. W Polsce z tą dolegliwością zmaga się około 2 milionów osób. W większości przypadków ze schorzeniem tym mierzą się kobiety po 40. roku życia, a w związku z intymnym charakterem dolegliwości, szacuje się, że statystyki mogą być niedoszacowane.

– Elementem niezwykle ważnym w diagnostyce pęcherza nadreaktywnego i NTM (nietrzymanie moczu) jest wywiad lekarza z pacjentem. Na podstawie takiej rozmowy jest on w stanie ocenić rodzaj oraz nasilenie dolegliwości. W związku z intymnym charakterem choroby pacjenci decydują się na wizytę u lekarza kiedy objawy są znacznie nasilone i utrudniają normalne funkcjonowanie pacjenta. W takich sytuacjach schorzenie może być już w zaawansowanym stadium rozwoju. Dlatego profilaktyka w tym zakresie jest tak istotna – mówi prof. dr hab. n. med. Ewa Barcz, Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie, ekspertka Rady Naukowej kampanii „Zentiva – Zmieniamy Przyzwyczajenia”.

Kampania społeczna „Zentiva – Zmieniamy Przyzwyczajenia” wychodzi naprzeciw potrzebie edukacji i diagnostyki polskiego społeczeństwa. W okresie od czerwca do września mobilny punkt diagnostyczny odwiedzi 23 miasta w Polsce. Każdy miesiąc poświęcony jest edukacji w czterech obszarach profilaktyki zdrowotnej. W czerwcu zrealizowane zostały bezpłatne badania z zakresu kardiologii, lipiec to miesiąc urologii oraz ginekologii, sierpień – reumatologii, a wrzesień związany jest z chorobą Alzheimera.

2 lipca (piątek) mobilny punkt diagnostyczny będzie czekał na mieszkańców Bydgoszczy w godzinach 8:00-16:00 przy Operze Nova. Na miejscu będzie dostępny wykwalifikowany personel medyczny, który wykona badania. Pacjenci będą mogli skonsultować wyniki z lekarzem specjalistą w dziedzinie urologii.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści