Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Bezrobotni w Inowrocławiu wypłacają pieniądze przy użyciu karty

Dodano: 28.01.2016 | 00:36

Takiego rozwiązania nie wprowadził wcześniej nikt w województwie kujawsko-pomorskim.

Na zdjęciu: Karta świadczeniowa wygląda tak, jak inne karty bankomatowe.

Fot. wolny dostęp

Nowatorski pomysł realizują pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Inowrocławiu. Wprowadzili oni kartę świadczeniową, którą otrzymują osoby bezrobotne. Po co?

Na wspomnianą kartę od stycznia 2016 roku są przelewane zasiłki dla bezrobotnych oraz inne świadczenia. Karta jest krajową kartą płatniczą, więc za jej pośrednictwem można nie tylko wypłacać pieniądze z bankomatów Spółdzielczej Grupy Bankowej, ale także płacić za produkty i usługi w formie bezgotówkowej w punktach akceptujących karty. Tak, jak w przypadku innych kart bankomatowych, także tutaj jest wymagana autoryzacja poprzez wprowadzenie numeru PIN lub dokonanie podpisu. Rachunek karty jest nieoprocentowany, a w jego ramach nie można dokonać debetu ani zaciągnąć kredytu.

Karta świadczeniowa jest ważna do momentu, w którym bezrobotnemu nie będzie już przysługiwało świadczenie. Osoby upoważnione do otrzymywania świadczenia wypłacanego przez urząd są jedynie użytkownikami kart. Ich posiadaczem przez cały czas jest PUP.

Jednak nie każdy bezrobotny musi posiadać taką kartę. PUP w Inowrocławiu wprowadził również możliwość przelewu pieniędzy na rachunek osobisty. Osoby pobierające zasiłek mogły zdecydować, która forma otrzymania pieniędzy bardziej im odpowiada. Jak podaje Gazeta Pomorska, już 2108 ludzi zdecydowało się, że zasiłek ma być przelewany na prywatne konto. Natomiast 317 bezrobotnych wybrało kartę świadczeniową.

Wprowadzenie wymienionych opcji otrzymania pieniędzy ma znacznie ułatwić dostęp do przyznanej kwoty. Bezrobotni nie muszą odbierać zasiłków w wyznaczone dni, lecz będą mogli to zrobić w wybranym przez siebie momencie. Ominą ich także długie kolejki, w których musieli stać w bankach.

Kartę świadczeniową można dostać w kasie Banku Spółdzielczego w siedzibie PUP przy ul. Mątewskiej 17 w Inowrocławiu.