Bydgoszcz
10C
Słonecznie
81% wilgotność
Wiatr: 3km/h S
H 10 • L 10
8C
Pt
10C
Sob
9C
Nd
11C
Pon
8C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBIZNESBHP w biurze – pracodawco, sprawdź, jak nie łamać prawa!
6
28.09.2018 | 13:25

BHP w biurze – pracodawco, sprawdź, jak nie łamać prawa!

Na zdjęciu:

Fot.

Przepisy BHP mają chronić zdrowie pracownika i zapewniać mu bezpieczeństwo w pracy. Dotyczy to także osób wykonujących obowiązki służbowe w biurach. Przepisy te określają wymagania nie tylko odnośnie do stanowiska pracy, ale także do oświetlenia, temperatury i hałasu w biurze.

Bydgoszcz wzbogaca się co roku o nową przestrzeń biurową. Już teraz w mieście istnieją 74 tys. mkw. biur, kolejne są budowane, a w planie jest utworzenie jeszcze 54 tys. mkw. przestrzeni biurowej. Otwarcie biura w eleganckim, nowoczesnym miejscu to jednak nie wszystko. Trzeba jeszcze zapewnić pracownikom odpowiednie warunki do wykonywania obowiązków. Pracodawca musi w tym zakresie przestrzegać obowiązujących przepisów BHP. Należy wziąć pod uwagę przede wszystkim następujące akty prawne: rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.

BHP stanowiska pracy przy komputerze

 Komputer jest podstawowym narzędziem pracy w każdym nowoczesnym biurze. Nic zatem dziwnego, że przepisy BHP odnoszą się także do stanowisk komputerowych. Takie miejsce pracy powinno być przede wszystkim ergonomiczne i przyjazne pracownikom. Musi być wyposażone w fotel z regulowanym siedziskiem, a także w biurko o odpowiedniej wysokości. Jego głębokość powinna wynosić około 80 cm, a szerokość – co najmniej 160 cm. Monitor powinien być na nim tak ustawiony, aby kąt jego obserwacji mieścił się w przedziale 20–50°. Pracodawca musi także pamiętać o tym, by górna krawędź monitora znajdowała się na poziomie oczu pracownika. Odległość od użytkownika do monitora powinna wynosić co najmniej 40 cm, a najlepiej 70 cm. Warto również pomyśleć o podkładkach pod stopy lub matach. Obecnie znalezienie wysokiej jakości mebli biurowych nie powinno nastręczać żadnych trudności. Ich zakup ułatwi spełnienie wszystkich przepisów BHP. Firma AJ Produkty proponuje do regulowanych foteli najlepiej dobrać biurka komputerowe, których blat również będzie regulowany, co pozwoli błyskawicznie dopasować meble do potrzeb konkretnej osoby. 

Oświetlenie

Przepisy BHP regulują także kwestie związane z oświetleniem w biurze. Jeśli dobowy czas pracy pracownika w pomieszczeniu przekracza 4 godziny, należy zapewnić oświetlenie dzienne, a dodatkowo także oświetlenie elektryczne (ogólne i miejscowe). Norma PN-EN 12464-1 określa minimalny poziom natężenia dla stanowisk pracy w biurach:

  • stanowiska komputerowe i sale konferencyjne – co najmniej 500 lx;
  • recepcja – 300 lx;
  • archiwa – 200 lx.

Zgodnie z wymogami BHP szyby i świetliki muszą być czyste, przepuszczać dostateczną ilość światła, a do tego powinny zostać w nich zamontowane instalacje pozwalające ograniczać nasłonecznienie (np. żaluzje).

Temperatura

 Zapewnienie odpowiedniej temperatury w przestrzeni biurowej również ma istotne znaczenie dla komfortu pracowników, co w rezultacie przekłada się na ich wydajność. W pomieszczeniach biurowych temperatura nie powinna być niższa niż 18°C. Warto podkreślić, że optymalna temperatura latem to około 20°C, a zimą – około 24°C. Co prawda przepisy BHP nie określają maksymalnej dopuszczalnej temperatury, ale łatwo się domyślić, że zbyt gorące powietrze w biurze wpływa negatywnie na koncentrację pracowników i na ich zdrowie. Dlatego najlepiej wyposażyć pomieszczenia biurowe w klimatyzację, która pozwoli łatwo ustalać optymalną temperaturę danego dniu, zależnie od pogody na zewnątrz.

 Hałas 

Wydawać by się mogło, że pomieszczenia biurowe należą do najcichszych miejsc pracy – w rzeczywistości również tam pracownicy narażeni są na hałas. Emitują go przede wszystkim różnego rodzaju urządzenia biurowe, telefony, a także sami pracownicy. Co prawda poziom tego hałasu nie jest tak duży, żeby zagrażać zdrowiu lub uszkodzić słuch, ale przeszkadza w skupieniu i stanowi uciążliwy czynnik środowiska pracy. Norma PN-N-01307 określa poziom hałasu, jaki dopuszczalny jest w różnych pomieszczeniach:

  • biuro i pomieszczenia administracyjne – 55 dB;
  • sekretariat, miejsce obsługi klienta – 65 dB.

Przepisy BHP są wyznacznikiem tego, w jaki sposób powinno zostać przygotowane miejsce pracy i jak należy zorganizować przestrzeń biurową. Przestrzeganie ich jest obowiązkiem pracodawcy, ale niesie za sobą także korzyść w postaci bezpiecznego i komfortowego miejsca pracy.


Podobne wpisy

Powiązane treści