Bydgoszcz
9C
Niebo częściowo zachmurzone
78% wilgotność
Wiatr: 3km/h WSW
H 9 • L 8
12C
Wt
15C
Sr
17C
Czw
13C
Pt
11C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIBiałe Błota: Jedenaste – Nie pal śmieci! Ruszyła Akcja „Obywatelski Monitoring Powietrza”
02.02.2017 | 16:06

Białe Błota: Jedenaste – Nie pal śmieci! Ruszyła Akcja „Obywatelski Monitoring Powietrza”

Nie można być bezczynnym, gdy chodzi o zdrowie i życie mieszkańców - mówią działacze Nowoczesnej.

Na zdjęciu: Happening przed Urzędem Gminy Białe Błota.

Fot. Stanisław Gazda

-Tak źle jak w miniony weekend już dawno nie było! – zaczęła Renata Moroz z Nowoczesnej Gminy Białe Błota. -Wskaźniki jakości powietrza, znajdujące się w Bydgoszczy przy Placu Poznańskim (5km) oraz przy ul. Warszawskiej (6,5km), pokazywały, zaraz po Częstochowie najwyższe wyniki w kraju jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza. I dodała: „Wcale nie musi tak być!”

Właśnie w tym celu ruszyła Akcja „Obywatelski Monitoring Powietrza” – „Jedenaste: Nie pal śmieci!” w Gminie Białe Błota. Chodzi w niej o to, by zwrócić uwagę na problem zanieczyszczenia powietrza w Polsce i braku ogólnodostępnej informacji na ten temat w Gminie Białe Błota.

Po zgłoszonym 11 stycznia przez inicjatorów akcji zapytaniu do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Bydgoszczy o stan zanieczyszczenia powietrza i o stan pomiarów na terenie gminy okazało się, że ani w grudniu 2016 roku, ani też w styczniu tego roku żadne badania nie były prowadzone. Ba, w zatwierdzonym planie na lata 2016-2020 nie planuje się prowadzenia pomiarów jakości powietrza atmosferycznego. Ostatnie pomiary miały miejsce na przełomie sierpnia i września 2013 roku w związku z nadmierna emisją pyłów ze składów węgla przy ul Betonowej 1 w Białych Błotach. W 2014 roku wykonano natomiast za pomocą metody pasywnej pomiary dwutlenku siarki i dwutlenku azotu w punktach Białych Błot, przy ul Szubińskiej, Altanowej oraz Chlebowej.

-Nowoczesna obawia się – stwierdziła Renata Moroz, że ze względu na skalę zjawiska, może wystąpić sytuacja, że społeczeństwo szybko przyzwyczai się do tego stanu rzeczy i nie będzie reagować na sytuację, kiedy stężenie pyłu PM10 są przekraczane wielokrotnie i nie będzie traktować przekroczeń norm jakości powietrza jako sytuacji nadzwyczajnej. Że mieszkańcy Białych Błot dołączą do 20% Polaków, którzy uważają, że palenie śmieciami jest proekologiczne, bo dzięki temu mniej odpadów trafia na wysypiska oraz do 18% Polaków myślących, że takie zachowanie to oznaka przedsiębiorczości.

Zdaniem Renaty Moroz – przewodniczącej Nowoczesnej Gminy Białe Błota, Agnieszki Skrzypczyk – członka Zarządu, Michała Grzybowskiego – Sekretarza Regionu i Roberta Langowskiego z Nowoczesnej Bydgoszcz, którzy nieprzypadkowo zorganizowali dzisiejsze spotkanie z przedstawicielami mediów tuż przed wejściem do Urzędu Gminy Białe Błota – odpowiedzialne działanie władz gminy, wciąż wzrastająca świadomość mieszkańców oraz sprawnie przeprowadzony proces wymiany wysokoemisyjnych pieców węglowych – przy współudziale celowych dotacji, mogą zahamować problem. Długofalowe skutki bezczynności w zakresie walki z zanieczyszczeniem powietrza są dla wszystkich miażdżące. Tylko wczoraj wskaźnik PM 2,5 trzykrotnie przekroczył swoją normę.

W ramach rozpoczętej przez Nowoczesną Gminy Białe Błota akcji pn. „Jedenaste: Nie Pal śmieci”, do domów mieszkańców gminy Białe Błota trafią ulotki, a w najbardziej uczęszczanych miejscach zawisną plakaty informujące o szkodliwości spalania śmieci w domowych piecach – zakazie spalania w domowych piecach plastikowych butelek, lakierowanego i malowanego drewna, płyt wiórowych, odpadów z gumy, przedmiotów z tworzyw sztucznych, plastikowych toreb z polietylenu, opakowań po farbach i rozpuszczalnikach itp., gdyż jak dowodzą badania – palenie tego typu przedmiotów może doprowadzić do wystąpienia śmiertelnych chorób. Ulotki oraz plakaty zawierają apel do mieszkańców, by ci, zauważywszy, że w sąsiedztwie spala się niedozwolone rzeczy alarmowali Bydgoskie Centrum Zarządzania Kryzysowego, Gminny Referat Ochrony Środowiska, a także policję.

Działacze Nowoczesnej apelują do rządzących, by przywrócone zostały wygaszone niedawno programy „Kawka” zmierzające do zmniejszenia niskiej emisji.


Powiązane treści