Bydgoszcz
7C
Niebo głównie zachmurzone
48% wilgotność
Wiatr: 7km/h WSW
H 8 • L 4
6C
Pt
7C
Sob
9C
Nd
13C
Pon
13C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaPowiat BydgoskiPolitykaBiałe Błota walczą z fermami. Urząd może pracować nad planem zagospodarowania przestrzennego
rada gminy białe błota - st (1)
31.10.2017 | 21:12

Białe Błota walczą z fermami. Urząd może pracować nad planem zagospodarowania przestrzennego

Na zdjęciu: We wtorek radni podjęli uchwałę ws. ferm.

Fot. ST

Urząd Gminy Białe Błota może już oficjalnie pracować nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który nie pozwoli rozbudować ferm w Cielu. We wtorek uchwałę w tej sprawie podjęli radni.

Uchwała o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Ciele Południe” została po krótkiej dyskusji przyjęta głosami wszystkich piętnastu radnych. Podczas sesji urzędnicy poinformowali, że jednocześnie prowadzą działania mające na celu utworzyć strefę ochrony pośredniej w pobliżu ujęcia wody, które ma być rozbudowane. Urzędnicy są też w kontakcie z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska, do której przekazano m.in. uwagi mieszkańców.

Jeśli RDOŚ wyda ostatecznie decyzję pozytywną dla inwestorów, to wójt będzie mógł odmówić wydania decyzji środowiskowej na podstawie trzech argumentów – niezgodności inwestycji z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, wpływu inwestycji na obszar Natura 2000 lub – w przypadku zaproponowania przedsiębiorcy innego wariantu realizacji – odrzucenia propozycji urzędu.

Urzędnicy zostali też zapytani, dlaczego mieszkańcy dowiedzieli się o sprawie dopiero teraz, skoro władze gminy zdawały sobie sprawę z pomysłu rozbudowy ferm już od dwóch lat. – W październiku 2015 roku sprawa wpłynęła do urzędu, a w listopadzie informacje zostały opublikowane. Później kilka razy zwracaliśmy się do inwestora o uzupełnienie raportu, który nam przedstawiał – tłumaczyła kierująca Referatem Ochrony  Środowiska Anna Zdunek

Urząd zaproponował też, aby co jakiś czas odbywały się spotkania z radnymi oraz stowarzyszeniami zaangażowanymi w sprawę. Plan zagospodarowania wejdzie w życie za około rok. Tyle bowiem będą trwały prace nad nim. – I tak staraliśmy się dostosować obszar tak, aby był jak najmniej problemowy i czasochłonny – tłumaczył Andrzej Wiekierak, kierownik Referatu Gospodarki Przestrzennej i Mienia Publicznego. Gdy plan zacznie obowiązywać, inwestorzy będą mogli domagać się odszkodowania.


Powiązane treści