Bydgoszcz
7C
Opady
87% wilgotność
Wiatr: 9km/h WSW
H 7 • L 6
6C
Nd
7C
Pon
5C
Wt
1C
Sr
1C
Czw
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaPowiat BydgoskiSportBiałe żagle będą się ścigać na Zalewie Koronowskim
Regaty w Koronowie (Copy)
16.08.2016 | 09:55

Białe żagle będą się ścigać na Zalewie Koronowskim

W 2016 roku przypada 130 rocznica urodzin kpt. Tadeusza Ziółkowskiego. Regatami organizatorzy uczczą pamięć bohaterskiego wiskitnianina.

Na zdjęciu: Fragment plakatu imprezy.

Fot. materiały organizatora

20 sierpnia 2016 r. odbędą się IX Regaty Żeglarskie im. kpt. Tadeusza Ziółkowskiego o Puchar Burmistrza Koronowa. Regaty rozgrywane będą na wodach Zalewu Koronowskiego – na terenie Przystani Klubu Żeglarskiego „WIND” w Romanowie.

Regaty rozgrywane są w celu upamiętnienia kpt. ż. w. Tadeusza Ziółkowskiego – patrioty, wychowawcy młodzieży, jednego z budowniczych morskich tradycji  niepodległej Polski. Kpt. ż. w. Tadeusz Ziółkowski zainicjował kampanię na rzecz wychowania morskiego wśród harcerzy i młodzieży akademickiej. Urodził się 5 czerwca 1886 r. w Wiskitnie (gmina Koronowo). Mając 24 lata został kapitanem. Powołany został do Polskiej Marynarki Wojennej, był dowódcą Portu Wojennego w Pucku. Został pierwszym komendantem szkolnego żaglowca „Lwów”, który pod jego dowództwem jako pierwszy statek pod polską banderą 13 sierpnia 1923 r. przekroczył równik. Od 1924 – zastępca komandora – a od 1929 – komandor portu Gdańsk. 25 sierpnia 1939 w trakcie wchodzenia do gdańskiego portu pancernika „SchleswigHolstein” – aresztowany za odmowę wprowadzenia tego niemieckiego statku do portu – więziony w obozie w Nowym Porcie, a potem w Stutthofie. Za swą niezłomną postawę patrioty zapłacił własnym życiem – rozstrzelany wraz z innymi wybitnymi Polakami z Gdańska w Wielki Piątek 22 marca 1940 roku. W 2016  roku przypada 130 rocznica urodzin kpt. Tadeusza Ziółkowskiego.

Start do pierwszego wyścigu nastąpi o godzinie 11.00. Regaty zostaną rozegrane w klasach: T-1, T-2, T-3, Venus, Omega klasyczna, otwartopokładowa. Podsumowanie regat i ogłoszenie wyników odbędzie się w sobotę między godziną 18.00 a 19.00 na terenie Przystani Klubu Żeglarskiego „WIND” w Koronowie – Romanowie, ul. Jachtowa 1.

Program imprezy oprócz regat na wodzie przewiduje: występy artystyczne, podsumowanie regat, wręczenie nagród, konkursy, gry, koncert zespołu Własny Port oraz biesiadę żeglarską.


Podobne wpisy

Powiązane treści