Bydgoszcz
5C
Słonecznie
76% wilgotność
Wiatr: 3km/h SSE
H 5 • L 4
11C
Wt
11C
Sr
13C
Czw
13C
Pt
11C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBlogiBilety, biletomaty i regulamin…
kontrola biletów Bydgoszcz
03.02.2018 | 13:38

Bilety, biletomaty i regulamin…

Na zdjęciu: Kontrola biletów nie jest czymś niespotykanym w bydgoskiej komunikacji miejskiej

Fot. Archiwum

§ 10. 1. Regulując opłatę za przejazd biletem jednorazowym papierowym należy skasować bilet niezwłocznie po wejściu do pojazdu.”

Każdy korzystający z bydgoskiej komunikacji miejskiej zna ten fragment regulaminu przewozu osób i bagażu obowiązujący w bydgoskim transporcie publicznym. Zgodnie z jego zapisem każdy, kto chce podróżować autobusem lub tramwajem musi posiadać skasowany/odpowiednio zakodowany bilet/kartę. W przypadku kasowania, jak treść regulaminu nam mówi, biletu jednorazowego, musi do tego dojść zaraz po wejściu do pojazdu. Czemu o tym wspominam? Otóż we wczorajszym wywiadzie Błażeja Bembnisty z przedstawicielami bydgoskich drogowców mogliśmy trafić na taki fragment:

„Jeżeli możliwość opłaty kartą zbliżeniową w każdym pojeździe nie będzie wystarczająca, to nie wykluczamy tego.”

Cytowany fragment to odpowiedź pana Mirosława Kozłowicza na pytanie dziennikarza w sprawie możliwości instalacji biletomatu na węźle przesiadkowym Bydgoszcz Wschód. Z wypowiedzi tej możemy wyciągnąć jedną dobrą wiadomość i jedną złą – mogącą mieć przykre konsekwencje dla wielu potencjalnych/przyszłych pasażerów. Dobra wiadomość jest taka, że będziemy dążyć do wyposażenia wszystkich pojazdów bydgoskiej komunikacji miejskiej w automaty sprzedające bilety. Niestety, co znajdziemy w dalszej części wywiadu, będzie można w nich płacić jedynie kartami i co sugeruje cytowany przeze mnie fragment. Dobre i to. Szczególnie gdy spojrzymy jak wiele „białych plam”, w których biletów kupić nie ma jak, widzimy na obecnej mapie Bydgoszczy.

Zła wiadomość wiąże się natomiast z fragmentem regulaminu, który zacytowałem na samym początku tekstu. W przypadku kontroli możemy nie zdążyć zakupić biletu przed rozpoczęciem procedury w pojeździe. Zgodnie z regulaminem, to żadne wytłumaczenie bowiem skasować bilet musimy tuż po wejściu do pojazdu, a nie dopiero wtedy go kupić. Brak możliwości zakupu (biletu) poza pojazdem, tak jak dzisiaj, nie jest żadnym usprawiedliwieniem. Nie będzie nim także i po wyposażeniu wszystkich autobusów i tramwajów w biletomaty.

Czy osoby odpowiedzialne za transport miejski o tym zapomniały? Większość ludzi woli kupić bilety z wyprzedzeniem, czyli przed wejściem do pojazdu, a nie na szybko po wejściu do niego. Czemu więc usilnie próbuje się im to uniemożliwić zamiast ułatwić? Kończy się umowa na obsługę BKM, dajmy więc ludziom szansę na legalne korzystanie z komunikacji miejskiej i zainwestujmy w odpowiednie urządzenia. W końcu w naszym wspólnym interesie leży zmniejszenie liczby „kradzieży” przejazdów. Zadbajmy więc wpierw o dystrybucję biletów poza pojazdami, w najważniejszych punktach miasta, na pętlach i węzłach przesiadkowych, przy budynkach użyteczności publicznej, dużych centrach handlowych. Maszyny w pojazdach niech będą uzupełnieniem systemu, nie odwrotnie.

Daniel Kaszubowski

Partia Zieloni
Daniel Kaszubowski

Bydgoszczanin. Partia Zieloni. Współprowadzący profil Bydgoskie Miejsca Pamięci.

Panel dyskusyjny


Podobne wpisy

Powiązane treści