[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Bitwa pod Bydgoszczą doczeka się upamiętnienia. W samym centrum miasta

Dodano: 16.04.2022 | 13:05

Na zdjęciu: Bitwa pod Bydgoszczą zwana także bitwą na moście Gdańskim (obecnie most Staromiejski im. Jerzego Sulimy-Kamińskiego) odbyła się w czasie insurekcji kościuszkowskiej - 2 października 1794 roku.

Fot. Eryk Dominiczak

Bitwa pod Bydgoszczą zwana też bitwą na moście Gdańskim doczeka się upamiętnienia w ścisłym centrum miasta – na ulicy Mostowej. Prezydent Rafał Bruski przychylił się do wniosku radnego Jarosława Wenderlicha o ustawienie tablicy przypominającej o wydarzeniach z 2 października 1794 roku.

Bitwa pomiędzy siłami polskimi a oddziałami pruskimi rozegrała się w mieście w czasie insurekcji kościuszkowskiej. Generał Henryk Dąbrowski chciał – w drodze do Wielkopolski – zabezpieczyć łączność z Warszawą, stąd decyzja o rozbiciu oddziałów znajdujących się na terenie naszego regionu. Chodziło o wojska pod dowództwem pułkownika Johanna Friedricha Székelyego, których zadaniem była pacyfikacja powstańców.

Pierwsze starcie polsko-pruskie miało miejsce w nocy z 29 na 30 września pod Łabiszynem. Atak oddziałów Székelyego został odparty, w efekcie czego Prusacy wycofali się do Bydgoszczy. W kolejnych godzinach Polakom udało się opanować wzgórza górujące nad miastem (dzisiejszy górny taras Bydgoszczy). Właściwa bitwa pod Bydgoszczą rozegrała się natomiast w nocy z 1 na 2 października. Polskie wojsko wdarło się na teren miasta. Pruskie siły stacjonujące w mieście otrzymały wsparcie od żołnierzy dowodzonych przez wspomnianego Székelyego, ale on sam zginął raniony przez pocisk armatni. Bitwa zakończyła się zwycięstwem wojsk gen. Dąbrowskiego, a wojska pruskie uciekły w kierunku Świecia. Polakom udało się przejąć znaczne ilości sprzętu wojskowego zgromadzonego w mieście.

CZYTAJ TAKŻE: Medale Kazimierza Wielkiego dla miast partnerskich Bydgoszczy. Symboliczny gest dla Czerkas i Krzemieńczuka

Wygrana w Bydgoszczy nie uchroniła powstania kościuszkowskiego od upadku. Kluczem było wtrącenie do niewoli samego Tadeusza Kościuszki po bitwie pod Maciejowicami (10 października). Po kolejnych czterech dniach gen. Dąbrowski rozkazał odwrót z terenów Wielkopolski. Powstanie zostało stłumione w listopadzie, choć walki na terenie wspomnianej Wielkopolski toczyły się jeszcze w grudniu 1794 roku.

Przewodniczący klubu radnych PiS przypomniał w piśmie do prezydenta Bruskiego o wydarzeniach sprzed blisko 228 lat. I zwrócił się z propozycją upamiętnienia bitwy pod Bydgoszczą. Do tej pory bowiem ani na moście (dawniej Gdańskim, obecnie Staromiejskim imienia Jerzego Sulimy-Kamińskiego), ani w jego okolicy nie ma wzmianki o wydarzeniach z początku października 1794 roku. Wkrótce to ma się zmienić. Rafał Bruski zapowiedział ustawienie przy ulicy Mostowej okolicznościowej tablicy.

Bitwa pod Bydgoszczą w sztuce

Bitwa pod Bydgoszczą czy też bitwa na moście Gdańskim doczekała się swojego uwiecznienia w pracy nieznanego autora. Wydarzenia z 2 października 1794 roku dokumentuje pochodzący z XIX wieku miedzioryt. Znajduje się on w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu.

bitwa pod Bydgoszczą

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments