Bydgoszcz
2C
93% wilgotność
Wiatr: 2km/h ENE
H 2 • L 2
2C
Sob
2C
Nd
1C
Pon
-0C
Wt
5C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONPorady i ciekawostkiBiuro rachunkowe lepsze od księgowej na etat? Odpowiadamy!
16.07.2021 | 08:00

Biuro rachunkowe lepsze od księgowej na etat? Odpowiadamy!

Na zdjęciu: Uruchomienie dedykowanego działu księgowości nie dla każdej firmy będzie jednak opłacalne.

Fot. mat. nadesłany

Komu powierzyć księgowość firmy? – to pytanie codziennie zadają dziesiątki polskich przedsiębiorców. Prowadząc działalność, zobowiązani są oni do dbania o liczne kwestie rachunkowe. Jak łatwo można się domyślić, w przypadku większości właścicieli firm, samodzielne prowadzenie księgowości nie wchodzi w grę. Pozostają dwie opcje: zatrudnienie własnej księgowej na etat albo skorzystanie z usług zewnętrznego biura rachunkowego. Czeka Cię podjęcie tej ważnej decyzji i masz wątpliwości? Zapraszamy do lektury niniejszego poradnika!

Dział księgowości w firmie – nie zawsze jest na niego miejsce

Z punktu widzenia właściciela firmy zatrudniającej co najmniej kilka osób, posiadanie księgowej „na miejscu” to opłacalne rozwiązanie. Wówczas pozostaje ona do wyłącznej dyspozycji swojego pracodawcy – troszczy się o wszelkie sprawy księgowe i finansowe przedsiębiorstwa. Co więcej, księgowa zatrudniona na etat często ma okazję poznać pracowników, co korzystnie wpływa na obieg dokumentów.

Uruchomienie dedykowanego działu księgowości nie dla każdej firmy będzie jednak opłacalne. Stworzenie nowego miejsca pracy niesie ze sobą wiele konsekwencji, m.in. konieczność przygotowania stanowiska czy odprowadzania składek do ZUS. Co ważne, w przypadku popełnienia przez księgową błędu, odpowiada za niego pracodawca. O ile z jednej strony wygodnie jest zatrudniać księgową na wyłączność, z drugiej to znaczne obciążenie dla firmy. Istnieje alternatywne rozwiązanie, które jak się okazuje, cieszy się większą popularnością wśród przedsiębiorców. Mowa o podjęciu współpracy z zewnętrznym biurem rachunkowym.

Dokumentacja finansowa w dobrych rękach: biuro księgowe do usług

Jeśli nie czujesz potrzeby zatrudniania księgowej, która zawsze będzie w gabinecie obok, możesz rozważyć skorzystanie z usług biura rachunkowego. Taka współpraca odbywa się na zasadzie outsourcingu. Profesjonalne biura zatrudniają wykwalifikowanych ekspertów, świadczących usługi księgowe najwyższej jakości. Co ważne, są one dużo bardziej opłacalne finansowo, niż zatrudnianie księgowej w firmie. Oferty biur podatkowych bywają zróżnicowane, dlatego przed podpisaniem umowy warto dokładnie zapoznać się z obszarem działalności danego podmiotu. Na stronie internetowej Biura Magne Superat jest dostępny szczegółowy spis usług, świadczonych przez nie dla firm. Jeżeli prowadzisz małe lub średnie przedsiębiorstwo, oferta Magne Superat może Cię bardzo zainteresować. Pamiętaj, że w przypadku współpracy z biurem księgowym, ważne jest jego wcześniejsze sprawdzenie. Zanim złożysz podpis na umowie upewnij się, że biuro posiada wpis do KRS lub CEDG, sprawdź numer NIP i REGON oraz poproś o przedstawienie dokumentów, potwierdzających kompetencje zatrudnionych księgowych. Możesz też zapoznać się z opiniami innych klientów, które bez problemu znajdziesz w internecie. Powierzając kwestie księgowe ekspertom z biura rachunkowego, możesz wiele zyskać: nie tylko kompleksową obsługę księgową, ale także spokój ducha.


Podobne wpisy

Powiązane treści