Bydgoszcz
14C
Słonecznie
47% wilgotność
Wiatr: 4km/h S
H 14 • L 14
5C
Pon
8C
Wt
7C
Sr
6C
Czw
8C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesBiznes w Bydgoszczy i z Bydgoszczą po prostu się opłaca. Miasto w czołówce rankingów
18.07.2018 | 15:02

Biznes w Bydgoszczy i z Bydgoszczą po prostu się opłaca. Miasto w czołówce rankingów

Na zdjęciu: Spotkanie biznesowe.

Fot. Free photo.

Bydgoszcz znajduje się dziś w gronie najważniejszych lokalizacji inwestycji z sektora nowoczesnych usług biznesowych w Polsce. Tak przynajmniej wynika z najnowszego raportu „Usługi biznesowe w Bydgoszczy”, przygotowanego przez Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) – największą w Polsce organizację zrzeszającą przedsiębiorstwa z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Nasze miasto zajmuje pierwsze miejsce w kraju, biorąc pod uwagę udział usług IT w strukturze zatrudnienia centrów BPO, SSC, IT i R&D.

Raport ABSL wskazuje, że w ciągu ostatnich 2 lat w Bydgoszczy powstało 9 nowych centrów usług dla biznesu, a zatrudnienie zwiększyło się w tym czasie o 28% (ponad 2 tys. osób). Dziś w mieście działa 41 centrów, w których pracuje już ponad 10 tys. osób, a  optymistyczny scenariusz przewiduje wzrost do 50 ośrodków do 2020 r.

Dominują u nas centra świadczące usługi w obszarze IT, w tym zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową w zakresie rozwoju oprogramowania. Odpowiadają one za 86% zatrudnienia w sektorze nowoczesnych usług.

W Bydgoszczy ulokowane są centra firmy z takich państw jak Wielka Brytania, Niemcy, Szwecja, USA, Francja, Finlandia, Kanada, Holandia i oczywiście Polska, a wśród inwestorów znaleźć można rozpoznawalne marki jak Atos, Nokia, Mobica, Cybercom, Livingston, PZU, Asseco, Oponeo, iQor, SDL czy Teldat.

Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych dostrzegł, iż  równolegle z zatrudnieniem zwiększa się także potencjał biurowy miasta. Podaż powierzchni biurowych przekroczyła 77 tys. m2, do czego znacząco przyczynił się sektor usług biznesowych. Szybki rozwój rynku biurowego potwierdza fakt, że ok. 30% powierzchni biurowej w Bydgoszczy zostało oddane do użytku w ciągu ostatnich 3 lat, co oznacza też, że jej duża część znajduje się w nowoczesnych budynkach. Jednocześnie obniżył się współczynnik powierzchni niewynajętej, pokazując jak bardzo chłonny jest obecnie bydgoski rynek. Jeszcze sprawniejszy rozwój infrastruktury biurowej w Bydgoszczy umożliwia uchwała Rady Miasta o zwolnieniu z podatku od nieruchomości inwestycji w powierzchnie biurowe o wysokim standardzie w nowo wybudowanych budynkach. Według prognoz podaż powierzchni biurowej w mieście wzrośnie w najbliższych dwóch latach o kolejne 30%.

Eksperci ABSL zwracają uwagę na to, że  o atrakcyjności inwestycyjnej Bydgoszczy decydują takie czynniki jak konsekwentnie realizowana strategia rozwoju miasta, wsparcie inwestorów zapewniane przez Bydgoską Agencję Rozwoju Regionalnego i władze lokalne, korzystne położenie komunikacyjne, szybko rozwijający się rynek biurowy, a także wysoka jakość kapitału ludzkiego – czyli przede wszystkim dostępność pracowników ze znajomością języków obcych oraz duży potencjał edukacyjny miasta i działających tu uczelni. Bydgoszcz to także dobre miejsce do życia i pracy – będące ważnym ośrodkiem kulturalnym, gospodarzem wielu krajowych i międzynarodowych wydarzeń sportowych, a także miastem parków i terenów zielonych.

CIJ Awards Poland, Bank Światowy, czy ostatnio właśnie Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych lokują nasze miasto na szczytach rankingów miast przyjaznych dla biznesu, tymczasem Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej, oceniając ten sam obszar działalności, widział w 2017 roku  Bydgoszcz na 10 miejscu wśród miast powyżej 300 tys. mieszkańców.   Według Forbesa  Bydgoszcz była na 9 miejscu.

Jak to jest z tymi rankingami? Czy „punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia”, od tego, kto przeprowadzał badania i w jakim celu, czy może od metodologii badania? Prawdy więc należy doszukiwać się gdzieś pośrodku? – zapytaliśmy Łukasza Machałę z Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Czynników składających się na ostateczny wynik badania bywa bardzo wiele, stąd rozbieżności w ocenie nawet tego samego obszaru badań. Nie ma tu jakiegoś jednego schematu i jednej miary. Rzeczywiście wszystko zależy od tego, kto robił badania i na jakie aspekty przyjaźni dla biznesu kładł nacisk. W jednych badaniach górę mogły brać zagadnienia dotyczące obsługi inwestora, w innych na wysoki wynik wpłynęła analiza wsparcia przedsiębiorców, liczba zakładanych nowych działalności gospodarczych, czy skupienie się na nowoczesnych usługach biznesowych. Najważniejsza informacja jest ta, że Bydgoszcz nie jest w ogonie lecz jeżeli nie na szczycie tabeli, to na pewno w pierwszej dziesiątce miast, w których biznes się opłaca – twierdzi Machała.


Powiązane treści