Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Blamaż budżetu obywatelskiego Gminy Koronowo. Zgłoszono tylko jeden projekt

Dodano: 14.09.2023 | 08:44

Na zdjęciu: W tym roku do budżetu obywatelskiego zgłoszono tylko jeden projekt

Fot. IN

Blamażem okazała się tegoroczna edycja budżetu obywatelskiego Gminy Koronowo. Zgłoszono bowiem tylko jeden projekt.

Pierwsza edycja budżetu została przeprowadzona w 2021 roku. Wtedy wygrały projekty: budowa systemu nawadniana boiska Stadionu Miejskiego w Koronowie, poprawa bezpieczeństwa mieszkańców poprzez doświetlenie przejść dla pieszych. W ubiegłym roku wybrano zadanie dotyczące remontu remizy OSP Koronowo. Wtedy na budżet przewidziana była kwota 250 tys. zł. W obu edycjach do głosowania zakwalifikowano po cztery projekty.

Tylko jeden projekt

W tym roku zwiększono kwotę budżetu do 350 tys. zł. Zgłoszono… jeden projekt. Dotyczy on budowy placu zabaw i strefy fitness na osiedlu Tuszyny w Koronowie. Konkretnie mowa o terenie pomiędzy ulicami Rumiankowa, Szosa Kotomierska, Letniskowa, Plażowa. Planuje się budowę placu zabaw wyposażonego w najnowsze rozwiązania dla dzieci takie jak: trampoliny, wysokie wieże ze zjeżdżalniami, huśtawki, tory sprawnościowe oraz zestawy dla najmłodszych. Dodatkowo osobno ma powstać strefa fitness wyposażona w urządzenia sprawnościowe wykorzystujące masę własnego ciała. – Osiedle Tuszyny jest osiedlem rozwojowym, zamieszkałym zarówno przez młode rodziny z dziećmi jak również i bardziej dojrzałych mieszkańców naszego miasta, na osiedlu nie ma tego typu miejsca spotkań integracji mieszkańców – argumentują wnioskodawcy.

Pominięto głosowanie

Zgodnie z przyjętym harmonogramem prezentacja projektów miała nastąpić 8 września. Tego też dnia miało rozpocząć się głosowanie, które powinno zakończyć się 25 września. – Szanowni Mieszkańcy, informujemy, że w ramach budżetu obywatelskiego gminy Koronowo na rok 2024 wpłynął 1 projekt pn. „Budowa placu zabaw i strefy fitness na Osiedlu Tuszyny” – czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Koronowie. – Kwota inwestycji: 250 000,00 zł. Projekt został pozytywnie zweryfikowany – przechodzi do realizacji! Etap głosowania zostaje pominięty. Gratulujemy zwycięzcy projektu i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji! – dodają urzędnicy. Informacja nie została opublikowana w mediach społecznościowych.

Jak wygląda sprawa w innych gminach?

Postanowiliśmy sprawdzić jak sytuacja wygląda w innych gminach na terenie woj. kujawsko-pomorskiego. Przykładowo w Brodnicy w tym roku mieszkańcy zgłosili 18 projektów, z czego 14 projektów dotyczyło realizacji zadań w ramach puli lokalnej, natomiast 4 projekty zadań z puli ogólnomiejskiej. W wyniku weryfikacji pozytywną ocenę uzyskały jedynie dwa projekty w ramach puli lokalnej. W Brześciu Kujawskim złożono sześć projektów – wszystkie zostały poddane pod głosowanie. W Wielkiej Nieszawce zgłoszono 11 projektów z czego 9 poddano pod głosowanie. W Solcu Kujawskim do głosowania dopuszczono siedem projektów – nie dopuszczono natomiast 10. W gminie Świecie zgłoszono aż 33 projekty z czego 21 poddano pod głosowanie. Warto zaznaczyć, że samorządy stosują różne formy i zasady funkcjonowania budżetu – nie są one wszędzie takie same.

Zastrzeżenia mieszkańców

Zdaniem części mieszkańców winę za słabe zainteresowanie budżetem obywatelskim w gminie Koronowo ponoszą władze Koronowa, które opieszale podchodzą do realizacji wybranych inwestycji, a wykonane inwestycje jak np. system nawadniania na Stadionie Miejskim nie są w pełni wykorzystywane. To sprawia zniechęcenie wśród zgłaszających i mieszkańców. Inni twierdzą, że gmina słabo promuje tego typu akcje.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Stefan
Stefan
5 miesięcy temu

z miasteczkiem Koronowo jest tak jak z Polska za czasów rządów PO – PSL dla dużych jakieś ochłapy finansowe się znalazły, to samo jest z Koronowem, dla Koronowa pieniądze na inwestycje nawet zbędne (kolorowa fontanna) się znajdują ale dla takich jak miejscowość Wtelno pieniędzy zawsze brakuje, gdyby ni starostwo powiatowe w Bydgoszczy to Wtelno kiedyś wieś gromadzka się dobrze rozwijała, gdy powstała gmina Koronowo wszystka kasa dla koronowa, ochłapy dla podatników z poza Koronowa.