Bydgoszcz
15C
Słonecznie
67% wilgotność
Wiatr: 3km/h WNW
H 16 • L 14
19C
Pon
20C
Wt
22C
Sr
13C
Czw
20C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaBłękitne koperty dla niepełnosprawnych, głośniejsze sygnalizatory na przejściach dla pieszych
błękitne koperty (Copy)
17.08.2016 | 17:21

Błękitne koperty dla niepełnosprawnych, głośniejsze sygnalizatory na przejściach dla pieszych

Nowe oznakowanie regulują przepisy, które weszły w życie już prawie rok temu.

Na zdjęciu: Teraz już trudno pomylić miejsce parkingowe dla niepełnosprawnych z kopertą dla "dostawczaków".

Fot. zdjęcie ilustracyjne

„Koperty” dla niepełnosprawnych, stają się błękitne. W Bydgoszczy trwa ich przemalowywanie.

7 października 2015 r. weszły w życie dwa rozporządzenia – jedno dotyczące tabliczki pod niektórymi znakami drogowymi „Dotyczy także osób niepełnosprawnych” oraz drugie o obowiązku malowania miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnością na kolor niebieski i ujednoliceniu sygnałów dźwiękowych na przejściach dla pieszych. W Bydgoszczy trwa wprowadzanie w życie zapisów rozporządzeń. Do przemalowania jest ponad 200 miejsc parkingowych.

Niebieski kolor kopert dla niepełnosprawnych nie tylko zapewni osobom uprawnionym do parkowania  łatwiejsze ich zlokalizowanie, ale też pozwoli na uniknięcie nadużyć i pomyłek.  Koperty parkingowe dla osób niepełnosprawnych dotąd niczym nie różniły się od tych, dla samochodów dostawczych. Oznakowanie jednego stanowiska postojowego, bez kosztów wykonania, ma kosztować ok. 110-200 zł lub 650-1200 zł – w zależności od tego, czy użyjemy farby drogowej czy masy chemoutwardzalnej.

Nowe przepisy regulują także kwestię sygnalizacji dźwiękowej na przejściach dla pieszych, która ma być nieco głośniejsza i mniej zlewać się z ulicznymi dźwiękami. Głośności sygnalizatora,  powinna być więc w granicach 50-90 dB (obecnie jest 50-85 dB) i powinna być dostosowana do hałasu ulicznego w danym miejscu. W żadnym punkcie przejścia dla pieszych stosunek sygnału dźwiękowego z sygnalizatora nie może być mniejszy niż 20 dB względem poziomu hałasu ulicznego. Na dostosowanie do przepisów zarządcy dróg mają czas 30 czerwca 2017 roku.


Podobne wpisy

Powiązane treści