Bydgoszcz
1C
Niebo częściowo zachmurzone
86% wilgotność
Wiatr: 4km/h SSE
H 2 • L 0
4C
Nd
4C
Pon
6C
Wt
6C
Sr
4C
Czw
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesNitro-Chem będzie produkował bomby do F-16. Podpisał umowę z Włochami [ZDJĘCIA]
Nitrochem__Kownacki_SG (43)
29.11.2017 | 17:51

Nitro-Chem będzie produkował bomby do F-16. Podpisał umowę z Włochami [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Przy podpisaniu umowy na produkcję bomb Mk-82 obecny był wiceminister obrony Bartosz Kownacki.

Fot. Stanisław Gazda

Prezes Nitro-Chemu Krzysztof Kozłowski oraz prezes RWM Italia Fabio Sgarzi podpisali w środę umowę dotyczącą certyfikacji polskiej bomby Mk-82, która będzie produkowana w Bydgoszczy. W uroczystości wziął udział także wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki.

Dzisiejsza umowa jest konsekwencją podpisania w maju tego roku listu intencyjnego pomiędzy obiema firmami w sprawie współpracy przy produkcji w Polsce standardowych amerykańskich bomb lotniczych rodziny Mk-80.

Produkcja bomb lotniczych Mk-82, będących elementem uzbrojenia polskich samolotów F-16, rozpocznie się za kilka miesięcy. Przedsięwzięcie realizowane będzie wspólnie z renomowanym partnerem RWM Italia należącym do grupy Rheinmetall Defence – certyfikowanym i uznanym na świecie liderem w produkcji bomb lotniczych. Gwarantuje to, że produkowana w Bydgoszczy i certyfikowana przez Włochów bomba będzie spełniała wysokie wymagania jakościowe i będzie w pełni wymienna z bombą Mk-80 produkcji włoskiej. Polska bomba będzie miała zastosowanie w nowoczesnych konfiguracjach bomb lotniczych (np. GBU-12 i GBU-38) dzięki swej kompatybilności z systemami naprowadzania z Raytheona i Boeinga.

Obecny w Bydgoszczy prezes RWM Italia Fabio Sgarzi wyraził zadowolenie, że dzisiaj udało się sfinalizować majowe ustalenia i przejść do konkretów. – To bardzo ważny krok we wspólną przyszłość obydwu firm – podkreślał.

Wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki, dziękując włoskim partnerom za podpisanie umowy i współpracę z Nitro-Chemem, wyraził przekonanie, że planowane na drugą połowę przyszłego roku rozpoczęcie produkcji w Polsce spowoduje wzrost bezpieczeństwa państwa w związku z kreowaniem możliwości wytwórczych w kraju i stworzy możliwości  eksportu na rynki zagraniczne.

Działania Nitro-Chemu realizują strategię polonizacji systemów uzbrojenia znajdujących się w szeregach polskiej armii. W ciągu ostatnich trzech lat Polskie Siły Powietrzne zamówiły ok. 1300 bomb tego typu.

Proces certyfikacji rozpoczniemy niezwłocznie, bo podpisanie dzisiejszej umowy pozwoli włoskiej stronie wystąpić do własnego rządu o pozwolenie eksportowe. Jego wydanie może potrwać cztery miesiące. Mając pełną dokumentację będziemy mogli rozpocząć w Bydgoszczy produkcję bomby Mk-82, elaborację dostarczanych przez Włochów korpusów bomb – powiedział prezes Krzysztof Kozłowski, który dodał, że kontrakt z RWM Italia to szansa na wzrost zatrudnienia w zakładach.

Nitro-Chem to polskie centrum produkcji amunicji. Oprócz wytwarzania materiałów wybuchowych na potrzeby Wojska Polskiego oraz armii sojuszniczych, firma zajmuje się m.in. napełnianiem nimi min, bomb lotniczych (m.in. bomby LBOB-100) oraz pocisków artyleryjskich i moździerzowych różnych kalibrów. Niemała część wytwarzanych w Nitro-Chemie materiałów wybuchowych sprzedawana jest odbiorcom cywilnym, którzy używają ich przede wszystkim w górnictwie oraz budowie dróg.

RWM Italia to renomowany dostawca uzbrojenia na świecie. Poza bombami rodziny Mk-80 (w tym Mk-82 oraz Mk-84) produkuje też miny morskie i ładunki głębinowe oraz świadczy usługi elaboracji amunicji środkami wybuchowymi. RWM Italia prowadzi swoją działalność w Ghedi (BS) w północnych Włoszech oraz w Domusnovas (SU) na Sardynii.


Powiązane treści