Bydgoszcz
19C
Słonecznie
52% wilgotność
Wiatr: 5km/h W
H 19 • L 18
15C
Wt
15C
Sr
15C
Czw
13C
Pt
15C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeBoruta-Zachem: Linia produkcyjna biosurfaktantów uroczyście otwarta
31.03.2016 | 15:57

Boruta-Zachem: Linia produkcyjna biosurfaktantów uroczyście otwarta

Pierwsza na świecie linia do produkcji biosurfaktantów na bazie fermentacji śruty rzepakowej działa od dziś w Bydgoszczy, w zakładach Boruta-Zachem.

Na zdjęciu: Moment symbolicznego otwarcie inwestycji.

Fot. Leszek Grabowski

Tylko półtora roku zajęło Borucie-Zachem postawienie linii produkcyjnej biosurfaktantów. Całość inwestycji zamknęła się w kwocie 33,4 mln zł, z czego 19,4 mln pochodziło z dofinansowania Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Zakres rzeczowo-finansowy projektu został zrealizowany, zgodnie z harmonogramem przyjętym w umowie na dofinansowanie, w dniu 30 grudnia ubiegłego roku. Spółka podpisała z PARP aneks do umowy. Zobowiązywał on spółkę do ustawienia stanu gotowości linii produkcyjnej na dzień 31 marca 2016 r. Umowa została dotrzymana. Dzisiaj linia produkcyjna biosurfaktantów została uroczyście otwarta.

Spółka jest pierwszym w Polsce i jednym z nielicznych na świecie producentem biosurfaktantów. Stosowana przez Borutę-Zachem technologia ich produkcji jest innowacyjna i pionierska w skali światowej. W tej chwili nikt inny nie wytwarza tych substancji w tak oszczędny i przyjazny środowisku sposób, dostarczając jednocześnie produkt o właściwościach takich samych lub lepszych niż tradycyjne surfaktanty. Boruta-Zachem jest pierwszym  w Polsce i jedynym na świecie zakładem produkującym surfaktanty pochodzenia organicznego w konkurencyjnych dla surfaktantów chemicznych cenach. Wyższa jakość biosurfaktantów i atrakcyjna dla przemysłowego odbiorcy cena wynika  z unikalnej technologii bioprodukcji opartej na lokalnych zasobach i bardzo niskim  zużyciu wody w procesie produkcyjnym.

Obecni na uroczystym otwarciu europoseł Kosma Złotowski, wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau, wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski, prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, prezydent Torunia Michał Zaleski – w swoich wystąpieniach szczególny nacisk położyli na znaczenie nowej inwestycji dla regionu, gdyż oparta na zielonej chemii, czerpiąca z  bogactwa regionalnych  biologicznych zasobów otwiera Bydgoszcz i nasz region na nowe obszary gospodarki, które będą miały wpływ na przyszłość Europy. Przede wszystkim jednak sprawiła, że życie na terenie upadłego Zachemu odradza się niczym Feniks z popiołów. To daje wiarę i nadzieję, że inwestycja Boruty-Zachem i zastosowana tu unikalna w skali światowej technologia stworzy swoistą siłę grawitacji dla kolejnych podmiotów, które będą chciały rozwijać swoją działalność właśnie tutaj – w zakątku starego Zachemu, gdzie zbiega się kilka ważnych dla polskiej gospodarki ścieżek: innowacyjności, zagospodarowania naturalnych zasobów regionu i ścieżka ekonomiczna, gdyż produkowane w Bydgoszczy biosurfaktanty będą o ponad połowę tańsze niż te, wytwarzane dotąd w Chinach. Taki sygnał, jak ten dzisiejszy, wysłany z terenu Zachemu, pokazuje, że życie tu się odradza i dzięki spółce Boruta-Zachem  nazwa „Zachem” nie tylko przetrwała, ale będzie o niej głośno na całym świecie. Zwłaszcza, że na bazie linii produkcyjnej biosurfaktantów Boruta-Zachem planuje w najbliższej przyszłości stworzenie biorafinerii kaskadowej, która pozwoli na jak najbardziej efektywne wykorzystanie biomasy, poprzez biotransformację i rafinację; na wytwarzanie oprócz biosurfaktantów także białka, prebiotyków czy enzymów.

Nową linię produkcyjną biosurfaktantów poświęcił Ordynariusz Bydgoski bp. Jan Tyrawa.

Czym są surfaktanty i biosurfaktanty i jaka jest przewaga i znaczenie tych ostatnich?

Surfaktanty (środki powierzchniowo czynne) to substancje posiadające zdolność zmieniania właściwości powierzchni cieczy,  w której są rozpuszczone. Gromadzą się one na granicy dwóch faz i obniżają napięcie powierzchniowe pomiędzy nimi. Widocznym efektem działania surfaktantów może być tworzenie się emulsji lub piany. Większość surfaktantów jest wytwarzana chemicznie – powstają w wyniku chemicznej przeróbki produktów pochodnych ropy naftowej lub tłuszczów zwierzęcych bądź roślinnych.

BioSurfaktanty, to bezpieczniejsze dla środowiska surfaktanty. Jako  środki pochodzenia naturalnego  odgrywają coraz większą rolę na rynku. Są syntetyzowane przez mikroorganizmy, takie jak bakterie lub grzyby na skalę przemysłową. Mogą być otrzymywane również w wyniku reakcji enzymatycznej metodą biotransformacji. Uzyskuje się je także bezpośrednio z niektórych produktów pochodzenia roślinnego. Znajdują zastosowanie przy produkcji: napojów, kosmetyków, farb i barwników, prebiotyków, herbicydów, leków, odzieży, środków  czystości, w przemyśle metalowym i wydobywczym.

Zalety? Bezpieczeństwo dla ludzi, w tym alergików, bezpieczeństwo dla środowiska – całkowicie i szybko biodegradowalne już po ośmiu dniach degradacja biosurfaktyny wynosi ok. 67%, działanie w większym zakresie temperatur, wyższa wydajność, lepsze właściwości w cenie zbliżonej do ceny tradycyjnych surfaktantów, większa stabilność w zmieniającym się pH.


Podobne wpisy

Powiązane treści