Bydgoszcz
2C
Słonecznie
86% wilgotność
Wiatr: 2km/h WSW
H 3 • L 1
11C
Pon
10C
Wt
9C
Sr
12C
Czw
13C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIBractwo Więzienne. Co to takiego?
15.02.2016 | 12:11

Bractwo Więzienne. Co to takiego?

Więźniowie nie są i nie mogą być traktowani jak ludzie trędowaci, wykluczeni społecznie.

Na zdjęciu: logo

Fot. Stowarzyszenie Bractwo Wiezienne

Stowarzyszenie Bractwo Więzienne stawia sobie za cel ewangeliczną, terapeutyczną i socjalną pomoc osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym, a w szczególności więźniom, byłym więźniom, ich rodzinom, młodzieży i dzieciom z rodzin patologicznych.

Stowarzyszenie wspiera realizację swoich celów przez organizację działalności ewangelizacyjnej, kulturalnej, naukowej, szkoleniowej, wydawniczej oraz  innych form działalności popularyzujących cele Stowarzyszenia. Podejmuje współpracę z podmiotami i instytucjami krajowymi i zagranicznymi, które stawiają sobie podobne zadania jak Stowarzyszenie. Ponadto Stowarzyszenie  Bractwo Więzienne zajmuje się udzielaniem pomocy moralnej, materialnej i prawnej więźniom, byłym więźniom  i ich rodzinom. Organizuje spotkania nawiązywania więzi rodzinnej, spotkania wspierające dla byłych więźniów oraz pielgrzymki. Na uwagę zasługuje wprowadzanie do więzień inicjatyw podejmowanych w społecznym i religijnym życiu całego społeczeństwa. W więzieniach organizuje się spotkania w ramach Tygodni Kultury Chrześcijańskiej, Dni Bydgoszczy itp.

Członkowie Bractwa docierają do co trzeciego więzienia. Przygotowują w nich oprawę Mszy Świętych, organizują dla osadzonych spotkania biblijne i modlitewne, przygotowują chętnych do przyjęcia sakramentów, prowadzą ewangelizację w radiowęźle więziennym, wyświetlają filmy religijne, prowadzą biblioteki, wydają gazety wewnętrzne, prowadzą indywidualne rozmowy z więźniami, wysyłają im paczki i prowadzą korespondencję, pomagają w rozwiązywaniu konfliktów rodzinnych, organizują w Zakładach Karnych „Gwiazdki” dla dzieci więźniów i ich rodzin. W miarę możliwości członkowie Bractwa pomagają swoim podopiecznym także po wyjściu na wolność – szukają dla nich mieszkań i pracy, spotykają się na modlitwie, umacniają ich na drodze przemiany życiowej. Wielu więźniów nawraca się, niektórzy podejmują apostolat wśród towarzyszy z celi więziennej i w innych zakładach karnych. Dają świadectwa wiary w kościołach i mediach, opowiadając o otrzymanej od Boga Łasce.

Członkami Stowarzyszenia mogą być osoby gotowe pełnić posługę wśród więźniów, pragnące odpowiedzieć na wezwanie Pana Jezusa, który powiedział: „Byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie” (Mt 25,26).

Pierwsza myśl, jaka nasuwa się człowiekowi, który nigdy nie był skazany, jest następująca: Dlaczego członkowie Bractwa „wchodzą” do więzień? Przecież każdy powinien odpokutować za swoje grzechy – po co więźniom pomocna dłoń? -W ludzkim rozumowaniu oddajemy czas i środki materialne, narażając siebie samych. Jednak w ten sposób odpowiadamy na apel Ojca Świętego, który w sposób szczególny wzywa świeckich do apostolstwa i wspierania braci więźniów. Tę posługę traktujemy, jako naszą ewangeliczną „perłę życia” – mówi Anna Stranz, Prezes Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Bractwa.

W tym roku Ogólnopolskie Uroczystości Jubileuszowe dla Więźniów z udziałem Nuncjusza  Apostolskiego w Polsce Abp Celestino Migliore odbędą się w Bydgoszczy. Centralnym punktem obchodzonego Jubileuszu Miłosierdzia dla więźniów, pracowników Służby Więziennej i świeckich wolontariuszy więziennictwa ma być msza święta dla osadzonych w bydgoskim zakładzie karnym w Fordonie oraz przedstawicieli innych polskich jednostek karnych i śledczych – odprawiona w Niedzielę Miłosierdzia w katedrze w Bydgoszczy. Do udziału w niej zaproszeni będą biskupi Konferencji Episkopatu Polski oraz Nuncjusz Apostolski w Polsce. Wydarzenie, którego inicjatorem jest oddział Bractwa Więziennego w Bydgoszczy, ma być elementem ogólnopolskich obchodów Roku Świętego, który według papieża jest okazją do jeszcze większego zaangażowania w duszpasterstwo więźniów.


Podobne wpisy

Powiązane treści