Bydgoszcz
6C
Niebo częściowo zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 7km/h WSW
H 8 • L 6
6C
Nd
6C
Pon
6C
Wt
1C
Sr
1C
Czw
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIBrak tej wiedzy o fajerwerkach może drogo kosztować…
Fajerwerki4
30.12.2018 | 10:00

Brak tej wiedzy o fajerwerkach może drogo kosztować…

Na zdjęciu: Za używanie fajerwerków w innych dniach niż Sylwester i Nowy Rok grożą kary. Sprawdzane też będą stoiska oferujące fajerwerki.

Fot. Archiwum

Już od kilku dni tu i ówdzie słychać i widać było odpalane pojedynczo petardy. Nie mogący doczekać się sylwestra i Nowego Roku powinni mieć świadomość, że puszczanie w inne dni niż 31 grudnia i 1 stycznia może słono kosztować…

A to za sprawą lokalnych przepisów, a przede wszystkim Kodeksu Wykroczeń. Art. 51 który brzmi następująco: „Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny”.

Mandat za używanie fajerwerków w dni do tego nie wyznaczone może skończyć się więc mandatem nawet do 500 zł.

Warto też pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa przy posługiwaniu się fajerwerkami, które jako materiały pirotechniczne mogą być używane tylko pod nadzorem osoby pełnoletniej i trzeźwej. Pamiętajmy też, że: sprzedaż niepełnoletnim fajerwerków lub petard jest przestępstwem i każdy, kto dopuszcza się takiego czynu, podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2, fajerwerki świąteczne mogą odpalać tylko osoby pełnoletnie – pod żadnym pozorem fajerwerków nie powinny odpalać dzieci. One muszą być pod stałą opieką dorosłych. Kupujmy fajerwerki u sprawdzonych, rzetelnych sprzedawców i stosujmy się do instrukcji zamieszczonych na opakowaniach fajerwerków.

Przed zakupem materiałów pirotechnicznych, należy sprawdzić czy: obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych takich jak: pęknięcia, przerwania, wgniecenia czy wybrzuszenia. Elementy składowe muszą być dobrze ze sobą połączone i nie mogą przesuwać się. Wyrób, który jest przeznaczony do pionowego ustawienia na podłożu lub wkopania w ziemię jest wyposażony w oprzyrządowanie, pozwalające na właściwe ustawienie, w sposób wykluczający przewrócenie lub przechylenie się w trakcie działania. Petarda przeznaczona do trzymania w dłoni posiada uchwyt zapewniający bezpieczne utrzymanie podczas palenia, musi mieć dołączoną instrukcję obsługi, zawierającą przynajmniej informację dotyczącą sposobu odpalenia oraz ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa podczas użytkowania.

Podczas używania wyrobów pirotechnicznych należy pamiętać, że: wyroby pirotechniczne i ich odpalanie to niebezpieczna zabawa, wybuchająca nagle petarda nie tylko może spowodować oparzenia rąk i twarzy, ale także poważniejsze uszkodzenia ciała np. utratę wzroku, palców lub całej ręki. Nigdy nie odpalajmy petard w pomieszczeniach zamkniętych, w stanie nietrzeźwym oraz w okolicznościach mogących narazić innych na niebezpieczeństwo. Jeśli, po odpaleniu fajerwerku lub wypaleniu lontu okaże się, że nie eksplodował, nie podchodźmy, aby sprawdzić, co się stało. Petardy należy używać tylko i wyłącznie zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu. Przed kupnem należy sprawdzić czy na opakowaniu znajduje się instrukcja w języku polskim. Jedynie postępowanie zgodne z instrukcją gwarantuje bezpieczeństwo podczas odpalania petard.


Powiązane treści