Bydgoszcz
4C
Słonecznie
65% wilgotność
Wiatr: 5km/h W
H 5 • L 3
10C
Sob
8C
Nd
9C
Pon
9C
Wt
5C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaBruski na Facebooku na miarę możliwości [RANKING]
05.01.2018 | 16:14

Bruski na Facebooku na miarę możliwości [RANKING]

Na zdjęciu: Rarał Bruski w rankingu socialityka.pl zajął 8 miejsce

Fot. socialityka.pl

Analizując liczbę fanów polskich samorządowców na Facebooku można dojść do wniosku, że w internecie zdecydowanie rządzą kobiety. Można by nawet ze stwierdzeniem pójść krok dalej i powiedzieć, że Facebookiem rządzą Hanny. Konkretnie: Zdanowska i Gronkiewicz-Waltz. Prezydent Bydgoszczy plasuje się na miejscu 7 – odzwierciedla to potencjał ludnościowy naszego miasta.

Dwóch najpopularniejszych samorządowców – biorąc pod uwagę 10 największych miast w Polsce – zebrało audytorium większe, niż np. szef największej partii opozycyjnej – Grzegorz Schetyna. Prezydent Łodzi, liderka zestawienia, wyprzedza z kolei również byłą premier Ewę Kopacz.

Skąd zatem tak znaczące zainteresowanie internautów stronami lokalnych polityków? Czysto teoretycznie ich potencjalna grupa odbiorców jest przecież zdecydowanie mniejsza, niż polityków działających na szczeblu krajowym. Odpowiedzi na to pytanie udzielają eksperci socialityka.pl: Wpływ samorządowców na życie mieszkańców miasta jest jednak zdecydowanie większy, niż posłów czy też senatorów. Większa jest również odpowiedzialność (jednostkowa, a nie zbiorowa), a co za tym idzie – większa i rozpoznawalność.

Coraz częściej, a szczególności dotyczy to największych miast Polski, mamy również do czynienia z zatarciem się granicy między polityką lokalną a centralną. Piotr Trzaskowski, Lech Kaczyński, Hanna Gronkiewicz-Waltz: przykładów polityków, którzy płynnie przeszli z podwórka krajowego na lokalne jest długa.

  1. Łódź – Hanna Zdanowska – 38 940
  2. Warszawa – Hanna Gronkiewicz-Waltz – 27 131
  3. Poznań – Jacek Jaśkowiak – 20 511
  4. Gdańsk – Paweł Adamowicz – 19 394
  5. Kraków – Jacek Majchrowski – 13 831
  6. Lublin – Krzysztof Żuk – 11 723
  7. Bydgoszcz – Rafał Bruski – 8961
  8. Szczecin – Piotr Krzystek – 7973
  9. Wrocław – Rafał Dutkiewicz – 6941
  10. Katowice – Marcin Krupa – 4436

W większości przypadków poziom audytorium na Facebooku odzwierciedla liczbę mieszkańców miasta: mamy do czynienia z zachowaniem proporcjonalności. Warszawa jest większa od Bydgoszczy około czterokrotnie. Analogicznie: fanpage prezydent stolicy jest kilkukrotnie większy od strony prezydenta Rafała Bruskiego z grodu nad Brdą.

Niechlubny wyjątek stanowią tutaj prezydenci Wrocławia i Katowic, którzy zebrali dość nieliczne grono odbiorców. Najbardziej dziwić może pozycja Rafała Dutkiewicza, który niejednokrotnie wykazywał ponadregionalne aspiracje. W social mediach nie ma to jednak odzwierciedlenia.

Socialityka jako pojęcie

Przenikanie się świata polityki i mediów społecznościowych stało się faktem już kilka lat temu. Socialityka to jednak pojęcie, które opisuje proces dużo głębszy: zanikanie granicy między światem rzeczywistej polityki a polityki wirtualnej. Media społecznościowe nie są bowiem tyko narzędziem przekazu (jak prasa, telewizja czy radio), lecz czymś więcej. To bowiem media społecznościowe kreują ów przekaz powielany później w tradycyjnych mediach (Sytuacji odwrotnych jest zdecydowanie mniej.).


Powiązane treści