Bydgoszcz
21C
Niebo częściowo zachmurzone
68% wilgotność
Wiatr: 7km/h WSW
H 24 • L 18
19C
Sr
21C
Czw
21C
Pt
24C
Sob
26C
Nd
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaBruski napisał list do senatora Biereckiego z PiS. „Czy ja jestem godnym należeć do polskiej wspólnoty narodowej?”
Rafał Bruski_ SF
12.04.2019 | 20:47

Bruski napisał list do senatora Biereckiego z PiS. „Czy ja jestem godnym należeć do polskiej wspólnoty narodowej?”

Na zdjęciu: Rafał Bruski.

Fot. SF

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski napisał list do senatora Prawa i Sprawiedliwości Grzegorza Biereckiego, autora głośnej wypowiedzi o „oczyszczeniu Polski z ludzi, którzy nie są godni należeć do wspólnoty narodowej”. W liście zadaje mu pytania nawiązujące do jego słów i „liczy na szybką odpowiedź”.

Senator Prawa i Sprawiedliwości stał się obiektem krytyki po jego wystąpieniu na obchodach rocznicy katastrofy smoleńskiej. Podczas uroczystości upamiętniającej 96 ofiar wypadku, które odbyły się 10 kwietnia w Białej Podlaskiej, powiedział: – Nie ustaniemy, aż nie doprowadzimy do pełnego oczyszczenia Polski z ludzi, którzy nie są godni należeć do naszej wspólnoty narodowej. Wypowiedź wzburzyła politycznych oponentów senatora, którzy domagali się przeprosin, a także złożyli na niego skargę do senackiej komisji etyki. Nie spodobała się ona także członkom PiS – minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński przyznał na Twitterze, że Bierecki popełnił błąd. – Wypowiedź, głupia i nieodpowiedzialna, dająca paliwo naszym oponentom, mam nadzieję, że będzie refleksja i słowo przepraszam – skomentował czołowy polityk partii rządzącej.


INFORMACJE Z DRÓG BYDGOSZCZY I REGIONU – ŚLEDŹ TRAFFIC METROPOLIABYDGOSKA.PL


Sam Bierecki w rozmowie z portalem wpolityce.pl stwierdził, że sens jego wypowiedzi był jasny i oczywisty, gdyż nawiązywał do tragedii smoleńskiej. – Od lat podkreślam: osoby odpowiedzialne za niszczenie – jak to ujął jeden z agresorów – „godnościowych podstaw prezydentury Lecha Kaczyńskiego”, osoby winne zaniedbań przed lotem i po 10 kwietnia 2010 roku, nie powinny pełnić funkcji publicznych, nie powinny być obecne w polskiej polityce. O tym też i wyłącznie o tym mówiłem w Białej Podlaskiej – mówił senator. Bierecki uważa, że jego słowa zostały wyrwane z kontekstu, gdyż jego przemówienie podczas obchodów trwało 15 minut, a nikt z obecnych na uroczystościach nie odebrał jego słów jako przejawu nacjonalizmu.

Do wypowiedzi senatora PiS postanowił się odnieść także prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. W piątek biuro prasowe urzędu miasta wysłało do mediów treść listu, skierowanego do Grzegorza Biereckiego. Prezydent przytacza w nim słowa senatora i prosi go o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania.

Kim są owi „my”, którzy doprowadzą do „oczyszczenia Polski” z ludzi niegodnych należeć do wspólnoty narodowej? Jakimi działaniami i według jakich kryteriów zamierza Pan oczyszczać Polskę z ludzi niegodnych być Polakami. Czy ja, Rafał Bruski, jestem, Pana zdaniem, godnym należeć do polskiej wspólnoty narodowej? Czy Pan, a jeśli tak to dlaczego, jest godnym należeć do polskiej wspólnoty narodowej? – napisał Bruski. Prezydent zakończył list sformułowaniem „Liczę na szybką odpowiedź”.

Czy list to element szerszej akcji polityków związanych z Platformą Obywatelską, czy samodzielna inicjatywa włodarza Bydgoszczy? Do tej pory żaden z prezydentów miast ani członków PO nie ogłosił, że napisał podobny list do senatora PiS.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Swiadomy Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Swiadomy
Gość
Swiadomy

Jesli pracujesz dla niemcow lub dzialasz na szkode Polski to nie .

Powiązane treści