Bydgoszcz
2C
Słonecznie
75% wilgotność
Wiatr: 6km/h SSW
H 3 • L 1
3C
Pt
2C
Sob
1C
Nd
-0C
Pon
1C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoBruski pisze do Morawieckiego. Bydgoszcz gotowa przyjąć dwie rodziny z Białorusi
Michał Sztybel, Joanna Zataj-Ross - SF
02.09.2020 | 18:10

Bruski pisze do Morawieckiego. Bydgoszcz gotowa przyjąć dwie rodziny z Białorusi

Na zdjęciu: O pomocy dla rodzin z Białorusi mówili podczas konferencji zastępca prezydenta Michał Sztybel i pełnomocnik prezydenta Bydgoszczy ds. współpracy z zagranicą Joanna Zataj-Ross.

Fot. Szymon Fiałkowski

Prezydent Rafał Bruski skierował kolejny list do premiera Mateusza Morawieckiego. Tym razem deklaruje w nim gotowość miasta do przyjęcia dwóch rodzin z Białorusi.

Podczas środowej (2 września) konferencji prasowej o wysłaniu przez prezydenta Bruskiego listu do szefa rządu poinformował zastępca prezydenta Michał Sztybel. – Już w 2015 roku zaprosiliśmy do Bydgoszczy trzy rodziny o polskich korzeniach, ewakuowane przez polski rząd ze wschodniej Ukrainy – napisał Bruski do Morawieckiego. Rok później, sprowadzona została kolejna rodzina.

Jak mówił Sztybel, w mieście bardzo dobrze sprawdziła się formuła pomocy dla polskich rodzin z rejonu Donbasu.

Po czterech latach są oni bydgoszczanami, tutaj pracują, żyją, kończą szkoły. Stąd chcielibyśmy pójść tą drogą. Bydgoszcz jako miasto otwarte, tolerancyjne, które chce stwarzać szanse, przyjmie dwie rodziny z rejonu Białorusi. Liczymy na szybki odzew i chcemy, żeby to weszło w pewną systematyczność

– mówił Sztybel. Pomoc dla rodzin z Białorusi ma polegać na zagwarantowaniu mieszkania w formie użytku na okres trzech lat, wsparcia w znalezieniu pracy, pomocy w podjęciu nauki lub wychowania przedszkolnego dzieci. Jednocześnie – jak przekazał zastępca prezydenta Bydgoszczy – miasto przystąpiło do utworzenia specjalnego programu, którego głównym założeniem będzie pomoc coroczna dwóm, będącym w potrzebie rodzinom z krajów byłego ZSRR. Program ma być gotowy w przyszłym roku.

Pełnomocnik prezydenta Bydgoszczy ds. współpracy z zagranicą Joanna Zataj-Ross przypomniała, że w mieście mieszka duża ilość cudzoziemców, w tym tych ze wschodniej granicy. – Przede wszystkim to Ukraińcy, ale są też Białorusini. Oni tutaj pracują, ich dzieci się uczą – mówiła. Dodawała, że trwają prace nad programem integracji cudzoziemców we współpracy z organizacjami pozarządowymi. – Jako miasto otwarte, chcemy odpowiadać na potrzeby żyjących w naszym mieście cudzoziemców – podkreśliła.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści